Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego

fot. Starostwo Powiatowe w Bochni

Tradycyjnie już w drugi weekend po wakacjach zapraszamy na Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego. Warto dodać, że jest to autorskie wydarzenie Starostwa Powiatowego w Bochni!

Zapraszamy podczas niej turystów i mieszkańców do wspólnego zwiedzania najciekawszych miejsc Powiatu Bocheńskiego. Rokrocznie to wydarzenie bije rekordy frekwencji przyciągając turystów nie tylko z Małopolski.

Podczas weekendowego zwiedzania zaprezentujemy Państwu to co najlepsze i najpiękniejsze, uzmysławiając mieszkańcom jak bardzo powinni być dumni ze swojej małej ojczyzny, a turystów zachęcając do powrotu. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W drugi weekend września Starostwo Powiatowe w Bochni przy współudziale partnerów, Gmin i Instytucji Kultury, najważniejsze i najciekawsze obiekty oraz miejsca znajdujące się na terenie Powiatu Bocheńskiego, na co dzień niedostępne, bądź których zwiedzanie wiąże się z opłatami.

Chcemy przybliżyć zwiedzającym piękno Ziemi Bocheńskiej. Podczas tych dni odkrywamy nie tylko obiekty i miejsca znajdujące się na terenie naszego Powiatu, ale również naszą gościnność, wspaniałą kuchnię regionalną, tradycję oraz wielokulturowość dziejów naszego regionu. Jest to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale wiele innych ciekawych miejsc o fascynującej historii i wspaniałych zabytkach!

Przez te wszystkie lata do tych kilku wspaniałych obiektów od których zaczęliśmy, dołączyły następne i tak najpierw było kilkanaście a obecnie już kilkadziesiąt wspaniałych miejsc. W tym roku mogę uchylić rąbka tajemnicy, będą również nowości.

Na weekendowej mapie zwiedzania znajdują się obiekty mieszczące się na Szlaku Architektury Drewnianej oraz wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oprócz popularnej Kopalni Soli w Bochni, Kościółka Św. Leonarda w Lipnicy czy Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu można zobaczyć Kościół św. Jakuba w Rozdzielu, Sobolowie, Tarnawie czy Mikluszowicach, Izbę Regionalną w Żegocinie i Lipnicy oraz Izbę Pamięci w Bratucicach czy Ekomuzeum w Sobolowie.

Na turystów i mieszkańców czeka wiele niecodziennych atrakcji. min. wykłady, prelekcje, warsztaty kulinarne, jak również warsztaty rodzinne dotyczące dziedzictwa regionalnego i historycznego bocheńszczyzny.

Oprócz zabytków mamy również spacery tematyczne, które rokrocznie cieszą się dużą popularnością. Spacerować można w Bochni, Nowym Wiśniczu czy Lipnicy Murowanej. Mamy również propozycję dla wielbicieli smaków, których zapraszamy do naszych winnic , Frankówki Małej w Cichawce jak również do Pasiek u Kiejdów na pikniki.

Warto dodać, że w 2016 roku wydarzenie zostało dostrzeżone przez Instytut Dziedzictwa Narodowego i Powiat Bocheński otrzymał wyróżnienie za najlepsze wydarzenie i zaangażowanie w organizację przedsięwzięć w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Bocheńszczyzna była jednym z pięciu podmiotów nagrodzonych w całym Województwie Małopolskim, a jedynym powiatem nagrodzonym w całej Polsce! Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego otrzymał również prestiżowy tytuł „Laureat w kategorii Wydarzenie roku 2018” w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski.

Wejdź na stronę www.zabytki.powiatbochenski.pl gdzie znajdziesz poprzednie edycje, galerię zdjęć czy informacje praktyczne.

Do zobaczenia podczas weekenowego zwiedzania!