Piękny jubileusz orkiestry górniczej

141 lat orkiestry kopalni soli
Mieszkańcy Bochni i powiatu mieli okazję uczestniczyć w uroczystym koncercie z okazji jubileuszu istnienia Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia. Ten niezwykły koncert, dofinansowany przez Powiat Bocheński odbył się w niedzielne popołudnie w Oratorium Św. Kingi w Bochni i zgromadził mnóstwo miłośników orkiestry.

Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia gra od 141 lat. Uroczysty koncert zaplanowany był rok temu w ramach 140 - lecia istnienia, niestety pandemia i ograniczenia covidowe uniemożliwiły świętowanie. Udało się to w tym roku i słuchacze się jak zwykle nie zawiedli.

Orkiestra istnieje od 141 lat, ale promuje polską muzykę i tradycje górnictwa sięgające średniowiecza. Jubileusz to szczególna okazja do tego, aby podziękować wszystkim byłym i obecnym muzykom orkiestry
gratulował podczas koncertu Starosta Bocheński Adam Korta.

Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia została założona w 1880 roku przez pochodzącego z Czech muzyka Antoniego Langera. Najpierw funkcjonowała pod nazwą „CK Muzyka salinarna w Bochni”. Dziś liczy ponad 40 członków – zarówno górników, jak i przedstawicieli innych zawodów. Orkiestrą od prawie 20 lat opiekuje się Stowarzyszenie Górnicze „Sutoris” im. A. Langera. Misją Stowarzyszenia jest kultywowanie muzyki górniczej i tradycji górnictwa solnego, a także kształtowanie lokalnego patriotyzmu wśród mieszkańców Bochni.

Orkiestrę założył w 1880 roku Antoni Langer pod oficjalną nazwą CK Muzyka salinarna w Bochni i stała się szkołą dla wielu młodych ludzi, u których granie w orkiestrze było i jest prawdziwą pasją. Przez wszystkie lata funkcjonowania orkiestra oddziaływała i nadal oddziałuje na lokalną społeczność.  Jest chlubą Kopalni, Bochni i Powiatu Bocheńskiego. Występy w galowych górniczych mundurach uświetniają wiele uroczystości samorządowych i religijnych.