Nawigacja

Memoriałowy Bieg Majora Bacy już za nami!

09.08.2022
159 zawodników wystartowało w XXVIII Memoriałowym Biegu Majora Bacy, który odbył się w niedzielę 7 sierpnia 2022 r. w Bochni – Chodenicach. Do mety dotarło 158 biegaczy. Patrona nad wydarzeniem objął starosta bocheński.

WSPARCIE FINANSOWE
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Bocheńskiego.
Zadanie współfinansowane ze środków miasta Bochnia.

HONOROWY PATRONAT
XXVIII Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywał się pod honorowym patronatem Adama Korty Starosty Bocheńskiego i Stefana Kolawińskiego Burmistrza Miasta Bochnia.

KU PAMIĘCI
Organizowany od 28 lat Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywa się w ramach uroczystości związanych z uczczeniem pamięci lokalnego bohatera majora Jana Antoniego Kaczmarczyka, partyzanta AK zastrzelonego przez hitlerowców. Ta cykliczna impreza łączy ze sobą walory sportowe i zdrowotne wraz z edukacyjnymi i historycznymi, dając możliwość szczególnego uczczenia tych ważnych dla lokalnej historii wydarzeń.

START BIEGU GŁÓWNEGO
Sygnał do startu XXVIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy dał Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia w obecności Ryszarda Drożdżaka wicestarosty bocheńskiego.

TRASA
Zawodnicy biegu głównego pokonali trasę o długości 10 km – dwie pętle ulicami: Chodenicką i Karosek.

PIERWSI NA MECIE
Pierwszy metę XXVIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy przekroczył Kamil Walczyk z Makowa, pokonując 10-kilometrową trasę w 30 minut (00:30:57.39). Tym samym pobił on ubiegłoroczny najlepszy wynik, należący do Aleksandra Dragana z Kieleckiego Klubu Lekooatletycznego, który wówczas uzyskał czas 00:32:49.39. Do pobicia rekordowego czasu, który należy do Ruslawa Sauczaka, który dziewięć lat temu pokonał ten dystans z wynikiem 00:29:57, pozostało więc niewiele. Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:32:59.99 zdobył Tomasz Wójcik z miejscowości Rudze,  klubu Aktywna Pszczyna Runners Team.  Trzeci na podium stanął zakopiańczyk Patryk Rydziński z UKS Filipides Teresin z czasem 00:33:31.28.

NAJSZYBSZE KOBIETY
Wśród kobiet najlepszy czas 00:40:05.92 osiągnęła Maria Bahranowska-Kilian, reprezentująca AZS AWF Kraków Masters. Rekord na tej trasie wśród kobiet należy do zawodniczki z tego samego klubu Katarzyny Broniatowskiej, która w 2018 roku pokonała ten dystans z czasem 00:34:59. Drugie miejsce wywalczyła bochnianka Karolina Brzegowa z czasem 00:41:44.83. Trzecia wśród kobiet metę przekroczyła krakowianka Monika Bartuś, która przekroczyła metę z czasem 00:44:22.25.

PODIUM W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych – wyniki, przypominamy, na stronie do startu.pl (nagrody się nie duplikują, więc osoby, które były nagradzane w kategorii open, nie były brane pod uwagę w klasyfikacji wiekowej).

81 BIEGACZY Z POWIATU BOCHEŃSKIEGO
– Ponad połowa startujących w tym roku (podobnie jak w ubiegłym), to biegacze z powiatu bocheńskiego – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – Cieszy nas fakt, że ta dyscyplina sportowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. – W XXVIII edycji biegu na starcie stanęło 81 mieszkańców powiatu bocheńskiego, w tym 18 kobiet.

Wśród nich wystartowali reprezentanci takich klubów jak: współorganizatora Biegu Majora Bacy – Salt Runners Bochnia oraz m.in. Creative Bochnia Biega Team (dawne Dziki), Global Natureon Bochnia Biega Team, Klub Biegacza AZS UEK, WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz.

Wyniki biegaczy powiatu bocheńskiego
– Pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył Adam Rębilas z Nowego Wiśnicza, który wynikiem  00:33:40.78 poprawił swój ubiegłoroczny czas 00:34:35.03 (wtedy również był pierwszy w opisywanej kategorii).
– Drugie miejsce w klasyfikacji powiatowej wybiegał również wiśniczanin Krzysztof Filipek z czasem 00:35:53.84.
– Trzeci na mecie był bochnianin Krzysztof Goc z czasem 00:36:39.32.

Wśród kobiet – mieszkanek powiatu bocheńskiego kolejne miejsca zajęły:
– pierwsze bochnianka Karolina Brzegowa z czasem 00:41:44.83,
– drugie Karolina Kokoszka, biegająca w WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz z czasem 00:46:54.99,
– trzecie Marzena Gut, z Borku, biegająca w Salt Runners Bochnia z czasem 00:46:57.97

UROCZYSTOŚĆ DEKORACJI ZWYCIĘZCÓW
Uroczystość  dekoracji zwycięzców XXVIII Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Ryszard Drożdżak wicestarosta powiatu bocheńskiego i Gustaw Korta zastępca burmistrza Miasta Bochnia. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, dzieci i młodzież pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Najstarsi i najmłodsi biegacze – nie mają roku i sięgają osiemdziesiątki!
Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Tutaj padają naprawdę rekordy! Na starcie pojawiła się znana w środowisku biegaczy siedemdziesięcioośmioletnia tarnowianka Barbara Prymakowska. Najstarszym, wyróżnionym zawodnikiem był znany bochnianin Zygmunt Malewski (r. 1940). Najmłodszy biegaczem był póltoraroczny (z 2021 roku) Szymon Górka ze Stanisławic i w kolejności (z 2020 roku) Jan Kapałka z  z Jodłówki i Dominik Bułat.

REKORD UCZESTNIKÓW BIEGU DZIECI I MŁODZIEŻY!
Tuż przed biegiem głównym w trakcie memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. Po raz kolejny padł tutaj rekord – na starcie stanęło 176 zawodników (o 6 więcej niż w ubiegłym roku). Najliczniejszą grupę stanowili jak zwykle najmłodsi – dzieci do lat 6 (36 chłopców, 25 dziewczynek). Młodzi biegacze startowali w czterech kategoriach wiekowych – do lat 6, 8, 12 i 16. Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze do lat 6 – 200 m, do lat 8 – 400 m, do lat 12 – 800 m.

Co roku obserwujemy wzrost zainteresowania biegiem dla dzieci i młodzieży – mówi dyrektor biegu S. Bajda. – Szczególnie wśród najmłodszej grupy swoje zaangażowanie wykazują nie tylko biegacze ale również ich rodzice. Gratulujemy młodym zawodnikom i dziękujemy rodzicom za zaszczepianie dzieciom miłości do ruchu. –

Wyniki dzieci wkrótce na stronie www.mosir.bochnia.pl

NAGRODY
Wszyscy uczestnicy biegu głównego otrzymali pamiątkowe koszulki. Na szyjach tych zawodników, którzy ukończyli zmagania, zawisły medale. Zwycięzcy biegu głównego (jak już wspominaliśmy) otrzymali nagrody finansowe, dzieci na podium dyplomy i nagrody rzeczowe. Najstarsi zawodnicy otrzymali drobne upominki, a dla trzech najmłodszych zawodników przeznaczono pluszaki.

PIKNIK NAD RABĄ
Biegowi, którego meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji dla całych rodzin, konkursy i gry, wesołe miasteczko, grillowanie oraz na zakończenie zabawa przy muzyce.

PODZIĘKOWANIA
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy zawodnikom, którzy brali udział w XXVIII Memoriałowym Biegu Majora Bacy oraz uczestnikom Pikniku nad Rabą. Dziękujemy również tym, którzy zechcieli wesprzeć nasze przedsięwzięcie, przede wszystkim Województwu Małopolskiemu, Starostwu Powiatowemu w Bochni i Miastu Bochnia za wsparcie finansowe. Bocheńskiej Policji i Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Bochni i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach (współorganizatorowi) oraz harcerzom i wolontariuszom za wsparcie organizacyjne.

ZDJĘCIA
Bieg dzieci i młodzieży oraz Piknik nad Rabą, Baca 2022 na profilu facebookowym MOSiR Bochnia – kliknij tutaj.
Baca 2022: bieg główny i dekoracja zwycięzcówkliknij tutaj.

Zawody w roli spikera relacjonował Czesław Fluder.

Organizatorami XXVIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy są:
– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni,
– Towarzystwo Sportowe MOSIR Bochnia,
– Salt Runners Bochnia,
– Urząd Miasta Bochnia,
– OSP Chodenice.

W organizacji Turnieju pomagali nam:
– Komenda Powiatowa Policji w Bochni
– Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni
– Straż Miejska w Bochni
– Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Bochni
– firma OUTLET MEBLE Bochnia – Meble Niemieckie – Bochnia BGM s.c.
– Pan Stanisław Famielec, najaktywniejszy od lat wolontariusz

 Patronat medialny:
Kronika Bocheńska i Bochnianin.pl

DO ZOBACZENIA ZA ROK!