Nawigacja

Mechanik, Ekonomik i CKZiU w Łapanowie nagrodzeni podczas Gali kształcenia zawodowego 2018 - Konkurs Mam Zawód. Mam Fantazję

16.12.2018
Uroczysta Gala Kształcenia Zawodowego, która odbyła się w Tauron Arenie w Krakowie była podsumowaniem konkursów z cyklu „Mam zawód. Mam fantazję” oraz działań podejmowanych w tym roku na rzecz kształcenia zawodowego w Małopolsce. W konkursie wystartowali również uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 i Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie.

Były nagrody dla uczniów, podziękowania dla jurorów konkursu i pracodawców wspierających kształcenie zawodowe, a także dla dyrektorów szkół i nauczycieli.
Honorowali ich goście Gali Kształcenia Zawodowego: radny Andrzej Ziobro – wiceprzewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego, Barbara Nowak – małopolski kurator oświaty oraz Halina Cimer – wicekurator oświaty. Obecni byli starostowie oraz reprezentanci wydziałów edukacji urzędów miast i starostw powiatowych.

Podczas gali odbył się pokaz specjalny Małopolskiego Centrum Nauki „Cogiteon” – to instytucja województwa małopolskiego, której misją jest angażowanie mieszkańców do „inspirującego kontaktu z nauką i edukacją”.

Konkurs „Mam Zawód. Mam fantazję” w roku szkolnym 2018/2019 został przeprowadzony w 9 konkurencjach zawodowych – w branżach: turystyczno-gastronomicznej, budowlanej, mechanicznej i górniczo-hutniczej, rolno-leśnej z ochroną środowiska oraz usługowej i elektryczno-elektronicznej.

Konkurencja „Fantazje na biszkopcie” , w branży turystyczno-gastronomicznej, odbyła się 2 października w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wadowicach.

Zadaniem uczestników było wykonanie dwóch rodzajów ciastek bankietowych na bazie biszkoptu. Najpierw trzeba było upiec ciasto, następnie przygotować kremy do przekładania, a na końcu wykonać dekorację.
• I miejsce zajęła drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie: Gabriela Szostek i Tomasz Wantuch.
• II miejsce przypadło reprezentantom Branżowej Szkoły I Stopnia nr 30 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Krakowie: Natalii Jurkowskiej i Mateuszowi Laryszowi.
• III miejsce natomiast wywalczyły uczennice Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu: Natalia Nawara i Paulina Gil.
Jury wyróżniło drużynę Zespołu Szkół nr 3 w Bochni, w składzie: Anna Przytuła i Angelika Hejmo.

Konkurencja „Wyczarowany ze stali” , w branży mechanicznej i górniczo-hutniczej, odbywała się 9 października w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.

Przed uczestnikami postawiono zadanie: wykonać uchwyt mocujący brzeszczot w piłce do metalu, zgodnie z otrzymanym rysunkiem. Opracowywany element należało poddać obróbce mechanicznej, która obejmowała toczenie, gwintowanie na tokarce i wiercenie otworu wiertarką oraz obróbce ręcznej, polegającej na piłowaniu i cięciu.
Najlepiej poradzili sobie z nim:
• I miejsce: Paweł Łopata, Zespół Szkół nr 1 w Bochni.
• II miejsce: Łukasz Korczyk, Salezjańskie Publiczne Technikum w Oświęcimiu.
• III miejsce (ex aequo): Mateusz Sołtysik, Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu oraz Sebastian Wymysło – Salezjańskie Publiczne Technikum w Oświęcimiu.

Konkurencja „Dekoracja z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę” , w branży budowlanej, została zorganizowana 26 października w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie.

Tematem konkursu było wykonanie dekoracji artystycznej według własnego pomysłu – z uwzględnieniem szablonów podanych w opisie stanowiska konkursowego – inspirowanej rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, z elementem w postaci mozaiki.
Całość dekoracji miała mieć kształt prostokąta o wymiarach 125 cm x 250 cm. Każda drużyna miała do dyspozycji białą, czerwoną i czarną mozaikę oraz zestaw materiałów i narzędzi.
Wyniki tej konkurencji.
• I miejsce Anna Baster i Oliwer Dutkiewicz, Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie.
• II miejsce: Dawid Dudzic i Rafał Rudek, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie.
• III miejsce: Hubert Kowal i Sebastian Pałka, Zespół Szkół nr 4 w Olkuszu.
Wyróżnienie: Adrian Marciszewski i Tomasz Najduch, Zespół Szkół im. Św. Kingi w Łącku.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu „Mam zawód. Mam fantazję” jest Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II” wspiera i promuje edukację zawodową oraz inicjuje rozwój partnerstw branżowych.

 

fot. Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego UMWM w Krakowie/Zespół Szkół Nr 1 w Bochni

sk