Budki dla ptaków na budynku Starostwa

28.02.2020
Na budynku Starostwa Powiatowego w Bochni przy ulicy Różanej pojawiły się budki lęgowe dla ptaków. Sześć budek wykonanych z trocinobetonu mają zasiedlić jerzyki, ptaki które w lecie pomagają walczyć z plagą komarów.

Inicjatorami akcji byli twórcy akcji „Bochnia – Ptasie Miasto”, starostwo udostępniło budynek oraz zapewniło budki wraz z montażem.

Mamy nadzieję, że ten pilotażowy projekt będzie początkiem szerszej akcji wspierającej przyrodę w Bochni. Inicjatywy takie jak „Ptasie miasto” pomagające dbać o środowisko są bardzo ważne i warto je wspierać – mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Jerzyki to ptaki, które znajdują się pod ścisłą ochroną. Są bardzo pożyteczne, bo zjadają ogromne ilości komarów. Ornitolodzy twierdzą, że dorosły jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tysięcy owadów w ciągu jednej doby. Swoje gniazda zachowują w czystości i nie ma problemu z corocznym czyszczeniem tych budek, ani z zabrudzonymi elewacjami czy terenem poniżej ich gniazd.