Bocheńskie obchody rocznicy śmierci Jerzego Popiełuszki

22.10.2019
19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa i zamordowany. W 35 rocznicę tej zbrodni w całej Polsce w tym w Bochni odbyły się uroczystości upamiętniające duchownego. W uroczystościach przygotowanych przez NSZZ „Solidarność” uczestniczył Starosta Bocheński Adam Korta.

Najpierw w Powiatowej i Miejskiej  Bibliotece Publicznej miał miejsce pokaz filmu dokumentalnego "Jestem gotowy na wszystko" w reż. Pawła Moldana, a bezpośrednio po nim w Bazylice św. Mikołaja została odprawiona koncelebrowana msza św. w intencji kapłana, uprowadzonego i zamordowanego przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

Po mszy jej uczestnicy udali się pod płaskorzeźbę, poświęconą ks. Jerzemu, gdzie po krótkiej modlitwie złożono wiązanki kwiatów.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od lat 80 tych był związany z Solidarnością, prowadzi Mszę święte za ojczyznę. W 1983 roku prowadzi pogrzeb  Grzegorza Przemyka. Działalność Popiełuszki nie podobała się ówczesnym władzom, był on wielokrotnie przesłuchiwany , otrzymywał wiele listów z pogróżkami. 19 października 1984 roku umundurowani funkcjonariusze milicji zatrzymują samochód którym podróżował ksiądz. 30 października z zalewu wiślanego koło Włocławka zostało wyłowione ciało Popiełuszki.