Nawigacja

ZOMO znów na ulicach Bochni

Organizujesz wydarzenie
w naszym powiecie?

Daj nam znać!

Wypelnij formularz zgłoszeniowy, po weryfikacji umieścimy Twoje ogłoszenie w naszym serwisie.

dodaj wydarzenie
ZOMO znów na ulicach Bochni
fot. Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej
ZOMO znów na ulicach Bochni

Najważniejsze informacje

data wydarzenia:
11.12.2021, 13:00
miejsce:
Bocheński Rynek
organizator:
Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej
11 grudnia na bocheńskim Rynku odbędzie się inscenizacja demonstracji ulicznej, która zakończy się starciami z oddziałami milicji. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej nawiązuje do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, która przypada dwa dni później – 13 grudnia.

W inscenizacji weźmie udział kilkadziesiąt osób. Rozpoczęcie wydarzenia o godz. 14.00.

Inscenizacja nie będzie przedstawiać wydarzeń stricte z Bochni, ale nawiązywać będzie do licznych aktów przemocy służb milicyjnych wobec protestujących w innych miastach w Polsce w czasie stanu wojennego. Jej celem jest przybliżenie historii i ukazanie, szczególnie młodym ludziom, nie pamiętającym tego czasu, że stan wojenny, to nie tylko puste półki, żywność na kartki i brak „Teleranka”, ale przede wszystkim brutalne pacyfikacje strajków i protestów, odbieranie wolności słowa i zgromadzeń, śmierć kilkudziesięciu osób i internowanie ponad 10 tysięcy działaczy „Solidarniści”.

Organizatorzy informują, że ze względu na specyfikę przedstawienia nie jest ono rekomendowane dla dzieci poniżej 10 roku życia.

Realizacja przedsięwzięcia finansowana jest przez Województwo Małopolskie, Powiat Bocheński, Miasto Bochnia oraz firmę Stalprodukt.

[sk]