Wystawa fotografi Stefani Gurdowej

Organizujesz wydarzenie
w naszym powiecie?

Daj nam znać!

Wypelnij formularz zgłoszeniowy, po weryfikacji umieścimy Twoje ogłoszenie w naszym serwisie.

dodaj wydarzenie

Najważniejsze informacje

data wydarzenia:
10.09.2022, 18:00
miejsce:
Kowalsky Gallery, ul. Kowalska 11, Bochnia
organizator:
Michał Korta, Stowarzyszenie More Photography oraz Starostwo Powiatowe w Bochni
Michał Korta, Stowarzyszenie More Photography oraz Starostwo Powiatowe w Bochni zapraszają na wystawę fotografii Stefani Gurdowej "Klisze przechowuje się".
20 lat temu na strychu kamienicy w Dębicy znaleziono ponad tysiąc starych, zniszczonych, szklanych negatywów. Zdjęcia przedstawiły portrety anonimowych osób z okolic Tarnowa, powstały w dwudziestoleciu międzywojennym. Po krótkim dochodzeniu autorką zdjęć okazała się Stefania Gurdowa urodzona w 1888 roku w Bochni. Jej ojciec był kapelmistrzem orkiestry salinarnej. Zawodu fotografa uczyła się w Bochni w zakładzie Władysława Gargula, a następnie we Lwowie. Z pozostawionych dokumentów wiadomo, że prowadziła zakłady z filiami w Dębicy, Mielcu i Ropczycach. Gurdowa była nazywana polską Vivien Maier.
Kuratorowana przez Andrzeja Kramarza wystawa prezentuje ponad 30 wyselekcjonowanych prac zbliżonych rozmiarami do oryginalnych negatywów. Portrety prezentowane są w parach, co było częstym wówczas zabiegiem oszczędzania materiałów.

Zapraszamy Państwa do podróży w czasie i oraz do świata fascynujących portretów mieszczan wykonanych niemalże 100 lat temu.
Wystawa jest częścią Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego.
Idea tej wystawy sprowokowała całą serię zdarzeń. Wspólnie z Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zapraszamy na małą wystawę portretów bocheńskich mieszczan autorstwa rodziny Gargulów, pierwszych nauczycieli Gurdowej, do Studio habski.pl na Kowalską po sąsiedzku z Kowalsky Gallery na sesję portretową i mini wystawę z kolekcji prywatnej oraz na plenerową wystawę o starych fotografiach na murze stadionu miejskiego MOSiR Bochnia.

Cały program weekendu z zabytkami można znaleźć na stronie www.zabytki.powiatbochenski.pl
[sk]