Biblioteka zaprasza na spotkanie z ukraińską poetką
Organizujesz wydarzenie
w naszym powiecie?
Daj nam znać!
Wypelnij formularz zgłoszeniowy, po weryfikacji umieścimy Twoje ogłoszenie w naszym serwisie.
dodaj wydarzenieNajważniejsze informacje
Natalia Belczenko, НаталіяБельченко (ur. 1973 w Kijowie) – ukraińska poetka i tłumaczka, absolwentka Wydziału Filologicznego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Członkini Ukraińskiego PEN Clubu i STL.
Autorka dziewięciu książek poetyckich, m.in. Зримородок (Zrymorodek), 2013; Знаки і знади (Myki i wabiki), 2018; Мурмурація (Murmuracja), 2022.
Jej poezję tłumaczono na niemiecki, francuski, angielski, bułgarski, koreański, holenderski, polski, litewski, łotewski, hebrajski, hiszpański, włoski, rumuński, fiński, duński.
Jest laureatką Nagrody Huberta Burdy (Niemcy, 2000), nagrody w konkursie na najlepsze tłumaczenia poezji Wisławy Szymborskiej na język rosyjski, białoruski, ukraiński (Polska, 2015) oraz nagrody Fundacji im. Łesi i Petra Kowałewych (USA, 2019).
Stypendystką programu Ministra Kultury RP „Gaude Polonia” (2017) i rezydentką Fundacji Wisławy Szymborskiej i Instytutu Literatury (2022).
Zapraszamy na popołudnie pełne poezji do bocheńskiej Biblioteki, ul. Mickiewicza 5, wstęp wolny.
[sk]
Zbliżające się wydarzenia:
34. Finał WOŚP
W najbliższą niedzielę mieszkańcy Bochni ponownie zagrają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 34. Finał WOŚP odbędzie się na bocheńskim Rynku i będzie połączony z koncertami, atrakcjami oraz zbiórką na rzecz najmłodszych pacjentów. Powiat Bocheński po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję, wspierając jej przebieg i promując cel tegorocznej edycji.
„Rzeź Galicyjska na Bocheńszczyźnie 1846 r. Bunt czy zbrodnia?” - konferencja popularnonaukowa
Starosta Bocheński oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zapraszają na konferencję „Rzeź Galicyjska na Bocheńszczyźnie 1846 r. Bunt czy zbrodnia?”, która odbędzie się 20.02.2026 r. w Starostwie Powiatowym w Bochni.