Zadanie grantowe pn. „Wzmocnienie zdolności Powiatu Bocheńskiego do świadczenia usług publicznych i udzielania wsparcia dla osób przybyłych z Ukrainy poprzez doposażenie budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu",realizowane w ramach projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy. Wsparcie grantowe EFS dla NGO i JST – integracja społeczna, rynek pracy, edukacja i zdrowie”. Zadanie grantowe jest finansowane w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19.

Cel zadania: wzmocnienie zdolności JST do świadczenia niezbędnych usług publicznych iudzielania wsparcia dla osób, które przybyły do Polski  z Ukrainy od 24 lutego 2022 r.

Opis zadania grantowego: Miejscem realizacji grantu jest Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu, będące jednostką organizacyjną Powiatu Bocheńskiego. Od dnia 9 marca 2022 roku placówka jest miejscem pobytu dla osób, które uciekły do Polski z terenu Ukrainy w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Dzięki podejmowanym działaniom, współpracy z organizacjami, lekarzami, psychologami, wolontariuszami i innymi ludźmi dobrej woli, osobom tym udzielono niezbędnego wsparcia w ramach integracji społecznej, edukacji, rynku pracy, zdrowia zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami. Część osób podjęła pracę, dzieci i młodzież rozpoczęły naukę w szkole. Zorganizowano opiekę medyczną z lokalnego ośrodka zdrowia, zapewniono wsparcie pracowników socjalnych, lekcje języka polskiego oraz pomoc w załatwieniu dokumentów. Działania w ramach zadania grantowego mają na celu zaspokoić aktualne potrzeby związane z zakwaterowaniem uchodźców w Schronisku. Konieczna jest wymiana materacy przy łóżkach piętrowych oraz wyposażenie pokoi w szafy ubraniowe, lampy oraz osłony na kaloryfery. Działania w ramach grantu pozwolą komplementarnie uzupełnić dotychczas podejmowane działania, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i pod względem założonych celów.

Dofinansowanie w ramach grantu: 40 650,40 zł
Okres realizacji grantu:01.02.2023 r. do 30.06.2023 r.