„E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Bocheńskiego”

Mieszkańcy powiatu bocheńskiego, geodeci i przedsiębiorcy branży budowlanej oraz samorządy mogą korzystać z nowej platformy cyfrowej, na której udostępnione są dane geodezyjne dot. Bocheńszczyzny. Wszystko to jest możliwe dzięki realizacji projektu pn. „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Bocheńskiego”. Projekt jest częścią regionalnego systemu cyfrowych rejestrów geodezyjnych. Umożliwi on podniesienie stanu cyfryzacji w zakresie danych i dokumentów powiązanych z ewidencją gruntów i budynków Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Realizacja projektu wpłynie w znaczący sposób na zwiększenie ilości i jakości świadczonych usług.

Korzyści płynące z cyfryzacji Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego to przede wszystkim:

• łatwiejszy dostęp dla osób fizycznych oraz instytucji do danych i dokumentów związanych z informacją przestrzenną bez konieczności wizyty w Urzędzie,
  • usprawnienie pracy geodetów i inwestorów poprzez możliwość przeprowadzenia procesu zgłoszenia pracy geodezyjnej i uzgadniania dokumentacji projektowej drogą elektroniczną wraz z finalizacją procesu za pomocą płatności elektronicznej.

Projekt realizowany w powiecie bocheńskim zakłada m.in. dostawę bazy danych zobrazowań lotniczych, digitalizację dokumentów analogowych PZGiK, modernizację bazy danych EGiB i dostawę baz danych BDOT500 i GESUT dla gminy Lipnica Murowana i gminy Nowy Wiśnicz oraz wdrożenie e-usług. E-usługi zostaną zintegrowane z platformą ePUAP i systemem płatności elektronicznych. Zastosowane w projekcie rozwiązania będą służyć optymalizacji wykorzystania infrastruktury informatycznej. Realizacja planowanych działań przyczyni się także do uproszczenia wewnętrznych procedur i ograniczenia czasu obsługi interesantów. Osiągnięcie takich efektów możliwe będzie przede wszystkim dzięki wdrożeniu automatyzacji procesów i procedur administracyjnych objętych projektem: od momentu złożenia wniosku przez interesanta, poprzez obsługę wniosku w systemie zarządzającym baza danych PZGiK, obsługę płatności elektronicznej, aż do wydania wnioskowanych informacji lub dokumentów w postaci elektronicznej. Odbiorcami projektu będą między innymi instytucje tj. urzędy gmin, urzędy skarbowe, przedsiębiorcy tj.  jednostki wykonawstwa geodezyjnego, projektanci i komornicy sądowi oraz osoby fizyczne.

Projekt  „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Bocheńskiego” został zrealizowany w ramach Osi Priorytetowej 2 Cyfrowa Małopolska Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła 6 142 929,31 zł, z czego 4 260 476,36 zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a 250 828,55 zł – z budżetu państwa. Dofinansowanie z dotacji Wojewody Małopolskiego wkładu własnego do Projektu wyniosło 422 730,40 zł.

Termin zakończenia realizacji projektu: 30 wrzesień 2022 roku.