Nawigacja

Bez barier - Powiat Bocheński na rzecz dostępności

WER
fot. PFRON
WER
Powiat Bocheński realizuje grant pn. „Bez barier - Powiat Bocheński na rzecz dostępności" w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Cel główny grantu: poprawa dostępności do usług publicznych świadczonych przez Powiat Bocheński dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami poprzez zwiększenie dostępności architektonicznej budynku Starostwa Powiatowego w Bochni oraz zapewnienie środków technicznych zwiększających dostępność informacyjno-komunikacyjną urzędu.

Rezultatem przedsięwzięcia grantowego będzie wzrost jakości i dostępności usług publicznych świadczonych przez Powiat Bocheński dzięki zapewnieniu wolnych od barier przestrzeni komunikacyjnych oraz wykorzystaniu środków technicznych zwiększających dostępność informacyjno-komunikacyjną urzędu.

Wartość grantu wynosi: 220 296,00 z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Okres realizacji grantu: od 22.10.2021 r. do 21.10.2022 r.

Zakres rzeczowy zadania:

Zadanie 1: Dostępność architektoniczna

Działanie 1: Przebudowa budynku Starostwa Powiatowego w Bochni wraz z wykonaniem podjazdu dla osób niepełnosprawnych (refundacja wydatków poniesionych w roku 2021). W ramach zadania dokonano niezbędnych rozbiórek oraz wykonano roboty przygotowawcze związane z przebudową wejścia do budynku Starostwa od strony ul. Różanej (m.in. usunięcie istniejącej konstrukcji schodów, rozebranie poręczy ochronnych, rozebranie rynien, wyburzenie i demontaż istniejącego zadaszenia). Ponadto przebudowano wejście do budynku oraz wykonano podjazd dla niepełnosprawnych (fundamenty, roboty wykończeniowe m.in. okładziny schodów, ocieplenie ścian budynku, wykonanie nowego zadaszenia wejścia, podjazd dla niepełnosprawnych i opaska z kostki przy budynku wraz z zagospodarowaniem terenu, m.in. wykonanie rampy najazdowej dla osób niepełnosprawnych, wymiana kostki brukowej wraz z podbudową na całej długości budynku wzdłuż ulicy Różanej częściowo na nową kostkę, a częściowo na nawierzchnię asfaltową, wymiana na nowe istniejących metalowych odbojów dla samochodów, wydzielenie i oznakowanie miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych oraz miejsca dla pojazdu osoby z dzieckiem).

Działanie 2: Zakup krzeseł ewakuacyjnych – 2 szt. Zakup ma na celu zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości bezpiecznej ewakuacji lub ich uratowania w sytuacji uniemożliwiającej samodzielne opuszczenie zagrożonego budynku. Krzesła zapewnią możliwość bezpiecznego transportu z wyższych kondygnacji na parter budynku. Znajdą one również zastosowanie w sytuacji, w której budynek Starostwa Powiatowego będzie wyposażony w windę. W przypadku awarii windy bądź zasilania zapewnią one bezpieczną ewakuację osób z niepełnosprawnością ruchową, wzroku, słuchu, mowy bądź funkcji poznawczych.

Działanie 3: Usługi doradcze w zakresie dostępności świadczone przez Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej – obejmują bezpłatne doradztwo świadczone przez Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej w ramach projektu pn. „Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA) - kompleksowe usługi w zakresie dostępności architektonicznej dla podmiotów publicznych”.

Zadanie 2: Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Działanie 1: Zakup pętli indukcyjnej – 2 szt. (refundacja wydatków poniesionych w roku 2021). Zakup pętli indukcyjnej ma na celu wspomaganie obsługi osób słabosłyszących. Uzasadnieniem zakupu była konieczność poprawy zrozumiałości mowy przez osoby słabosłyszące, przy możliwym ewentualnym hałasie panującym w pomieszczeniu wywołanym np. przez innych słuchaczy, pogłos itp. Z pętli mogą korzystać konsumenci przychodzący do urzędu w celu załatwienia sprawy oraz klienci zewnętrzni i wewnętrzni urzędu.

Działanie 2: Zakup i montaż planów tyflograficznych – 2 szt.  Zakup i montaż planów tyflograficznych zapewni osobom niewidomym i słabowidzącym dostęp do informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku. Informacje będą dostarczane poprzez dotyk za pośrednictwem form przestrzennych oraz opisów Braille’a. Dla osób słabowidzących zostanie zastosowana czytelna i kontrastowa grafika. Plany tyflograficzne pozwolą osobom ze szczególnymi potrzebami poprawnie zorientować się w przestrzeni i bezpiecznie trafić do danego miejsca w urzędzie. Montaż planów tyflograficznych przewidziany jest przy wejściu do budynku od strony ul. Kazimierza Wielkiego oraz przy wejściu od strony ul. Różanej.

Działanie 3: Zapewnienie na stronie internetowej JST informacji o zakresie działalności Starostwa Powiatowego w Bochni w postaci elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywalny maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym oraz informacji w tekście łatwym do czytania i zrozumienia (ETR) W ramach obowiązku ustawowego, podmioty publiczne zobowiązane są do zapewnienia na swojej stronie internetowej informacji o zakresie działalności w postaci elektronicznego pliku zawierającego tekst odczytywalny maszynowo, nagrania treści w polskim języku migowym oraz informacji w tekście łatwym do czytania i zrozumienia (ETR). Każda strona www, zgodna z zasadami WCAG 2.1 powinna być odczytywana przez czytnik ekranu. Dzięki temu tekst oraz opisy grafik na stronie www, są przedstawiane w postaci głosowej. Czytnikiem ekranu posługują się zazwyczaj osoby niewidome i niedowidzące, które w ten sposób mogą swobodnie odsłuchiwać/przeglądać treści stron www. Kolejnym wymogiem, jest umieszczenie na stronie www informacji o zakresie działalności jednostki, która będzie przedstawiona w polskim języku migowym. Dla osób głuchych pisany język polski, jest de facto językiem obcym. Nie zawsze rozumieją one informacje przekazywane na piśmie. Dlatego niezbędne jest zapewnienie informacji o podstawowym zakresie działalności podmiotu w polskim języku migowym. Ostatnim wymogiem związanym z ww. obowiązkiem, jest zapewnienie na stronie www instytucji, komunikatu o zakresie działalności, w tzw. tekście łatwym do czytania i do rozumienia – ETR. Z informacji przygotowanej w standardzie easy to read, skorzystają osoby z niepełnosprawnością intelektualną, osoby głuchonieme lub autystyczne, osoby dla których język polski nie jest językiem ojczystym oraz osoby starsze, osoby mające trudności w czytaniu, czy osoby, które preferują krótkie i jasne komunikaty, w prostym języku.

Działanie 4: Zakup i montaż wideodomofonów IP – 2 szt.  Zakup i montaż wideodomofonu IP (na wysokości max 1,1m) zapewni wsparcie techniczne osobie ze szczególnymi potrzebami. Wideodomofon będzie wyposażony w przycisk umożliwiający wezwanie pracownika, który otworzy drzwi i udzieli pomocy przy wejściu do budynku. Funkcja wideo umożliwi realizację potrzeb przez osoby głuche, w niezbędnym dla tych osób zakresie. Montaż wideodomofonu przewidziany jest przy wejściu do budynku od strony ul. Kazimierza Wielkiego oraz przy wejściu od strony ul. Różanej.