Zabytkowy budynek starostwa odzyska dawny blask

06.04.2021
W XIX wiecznym budynku Starostwa Powiatowego w Bochni wyremontowana zostanie elewacja. W ramach prac wszystkie elementy zdobnicze zostaną zrekonstruowane. Zachowane zostaną zielone ogródki przed budynkiem. W nocy zaś budynek zyska iluminację.

Tuż przed świętami podpisano umowę na remont elewacji zabytkowego budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bochni. Roboty mają potrwać do końca roku. Prace budowlane będą polegały na skuciu obrzutki cementowej i innych warstw z poprzednich remontów, demontażu krat okiennych, wykonaniu rekonstrukcji ubytków na wszystkich elementach zdobniczych, wykonaniu obróbek blacharskich oraz odnowieniu elewacji. Wykonane zostaną również prace polegające na montażu iluminacji świetlnej.

- Remont zabytkowego XIX-wiecznego budynku wpisuje się w rewitalizację zabytkowego centrum Bochni. Zależało nam, aby zachować unikatowe zdobienia budynku, a iluminacja dodatkowo podkreśli jego wyjątkowość – wyjaśnia Starosta Bocheński Adam Korta.

Budynek Starostwa został zbudowany w 1893 r., wg projektu znanego architekta Władysława Ekielskiego, z inicjatywy prezesa Rady Zdzisława Włodka. Na początku XX wieku dobudowano skrzydło zachodnie, a w latach 60. i 70. XX wieku nadbudowano częściowo piętro na budynkiem głównym oraz poszerzono obiekt o skrzydło północne. Do 1975 r. obiekt pełnił funkcje administracyjne powiatu bocheńskiego. W latach 90-tych był siedzibą Urzędu Rejonowego. Wraz z reaktywacją powiatów został siedzibą Starostwa Powiatowego w Bochni. Fasada centralna budynku wyróżnia się bogatymi zdobieniami m.in. dekoracjami o motywach heraldycznych, kamiennym balkonem oraz oknami w ozdobnych obramieniach.

Na zdjęciach projekt wizualizacji oraz pocztówki z widokiem budynku z 1901, 1915, 1966 roku ze zbiorów ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby.