Nawigacja

Wszyscy kochają stare samochody - II Zlot Zabytków za nami!

12.09.2022
II Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych
fot. Starostwo Powiatowe /MM
II Powiatowy Zlot Pojazdów Zabytkowych
Pomimo niesprzyjającej pogody prawie 60 pojazdów wzięło udział w II Powiatowym Zlocie Pojazdów Zabytkowych zorganizowanym przez Wydział Promocji bocheńskiego starostwa wspólnie z lokalnymi miłośnikami starych samochodów. Wydarzenie było częścią i kończyło tegoroczną edycję Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego.

Oprócz takich perełek jak Aston Martin, Porsche, Maserati czy Harley nie zabrakło polskich klasyków. Uczestnicy przemierzyli ponad 70 kilometrów zwiedzając przy tym wyjątkowe miejsca naszego regionu od Bochni począwszy, przez Żegocinę, Lipnicę Murowaną i Nowy Wiśnicz, aby znów zawitać do Bochni, gdzie w Parku Rodzinnym Uzbornia czekał ich finisz z nagrodami.

Organizatorzy postanowili wyróżnić najstarszy, najelegantszy i najszybszy samochód. Nagroda powędrowała także do najmłodszej uczestniczki Zlotu.

Komisja w składzie Starosta Bocheński Adam Korta, Burmistrz Stefan Kolawiński, Marek Rudnik z Zarządu Powiatu, Jerzy Polczyk i Łukasz Radzięta Komendanci Policji oraz Grzegorz Matura Naczelnik Drogówki, jednogłośnie zdecydowała, iż Gwiazdą Zlotu została Warszawa z 1973 roku. Najstarszym Cackiem natomiast został pojazd Mercedes 170V z 1938 roku, zaś najszybszym czarne BMW.

Najmłodszą uczestniczką rajdu była Kalina z pojazdu VW GOLF 1 z 1990 roku.

Oprócz nagród od organizatorów, nagrody postanowili ufundować także Burmistrz Nowego Wiśnicza i tu nagroda powędrowała do właściciela białego BMW. Burmistrz Bochni postanowił wyróżnić właściciela Maserati z 1992 roku. Wójt Żegociny nagrodę przekazał właścicielom Mercedesa 170V z 1938 r. Trzy nagrody przekazał także Wójt Lipnicy Murowanej, które powędrowały do właścicieli pojazdów Harley z 1942 r., Fiata 126P z 1975 r. i Mustanga Fastback z 1968 r.

Zlot pojazdów wsparły także firmy z Bochni, Powiatu Bocheńskiego i powiatów ościennych. Firmy te wyróżniły pucharami, swoich faworytów i tak:

Fainer wyróżnił właściciela pojazdu Porsche 912

Bar Gucio wyróżnił właściciela pojazdu Golf II

Farmer wyróżnił właściciela pojazdu Porsche 912

Widła Łukasz wyróżnił właściciela pojazdu Fiat 126 P

Centrum Budowlane BGB2 wyróżnił właściciela pojazdu BMW E28

Mil-Med wyróżnił właściciela pojazdu SAAB

Dekor-Glass wyróżnił właściciela pojazdu Trabant

Kruk Paweł wyróżnił właściciela pojazdu Porche 911

Gerex wyróżnił właściciela pojazdu Maserati

Moneta wyróżnił właściciela motocykla OSA  37

ALEX wyróżnił właściciela pojazdu Fiat 125 P

Szkoła Sportów Wodnik wyróżniła właściciela pojazdu Fiat 126 P z przyczepką

Karcher wyróżnił właściciela pojazdu Porche 911

Krawczyk wyróżnił właściciela pojazdu BMW M6

Swornowski wyróżnił właściciela pojazdu Lancia

Dla tych, którzy postanowili zawitać w niedzielne popołudnie na Uzbornie, bocheńskie starostwo przygotowało również ekopiknik, podczas którego zachęcano do wyboru roweru jako ekologicznego środka transportu i przedstawiano negatywny wpływ emisji spalin z samochodów na nasze środowisko. W promocji rowerów jako ekologicznego  i dobrego dla zdrowia środka transportu wykorzystano energorowery, na których pedałując każdy mógł wycisnąć szklankę soku lub wyprodukować bańki mydlane. Działania te prowadzone były w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA. Na najmłodszych mieszkańców czekały także animatorki z Rerum.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Bochnia, Miasto i Gmina Nowy Wiśnicz, Gmina Lipnica Murowana oraz Gmina Żegocina.

Patronat nad wydarzeniem objęli – bochnianin.pl, bochniazbliska.pl, informatorbrzeski.pl oraz Radio Kraków.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania Policjantom z KPP Bochnia, strażakom ochotnikom z OSP Kolanów a także partnerom, sponsorom i uczestnikom Zlotu.

[sk]