Nawigacja

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”

26.07.2022
Tylko dziś i jutro można obejrzeć Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, który stanął na bocheńskim Rynku. Wczoraj wystawę otworzył wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz burmistrz Stefan Kolawiński. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, umieszczony został w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym. Podzielono go na kilka stref odpowiadających tematyce kształtowania się państwa Polskiego po 1918 roku.

Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918 – 1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku.

Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała min. projekcje fabularnego filmu VR 360 „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość. Przygotowano także filmy dla młodszych odbiorców (od 12 roku życia).

Wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze czas na obejrzenie wybranego filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Projektu jest PKN ORLEN.  Partnerem wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Bochni oraz Urząd Miasta w Bochni.

Godziny zwiedzania:
Wtorek 26 lipca 2022 r. w godz. 10.00 – 18.00
Środa 27 lipca 2022 r. w godz. 10.00 – 16.00