Nawigacja

Wielkie wojskowe święto w Bochni

27.09.2021
Święto batalionu
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
Święto batalionu
W minioną sobotę Bochnia gościła żołnierzy w podhalańskich strojach, a wszystko za przyczyną 21 batalionu logistycznego ze składu 21 rzeszowskiej Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy właśnie w Solnym Grodzie celebrowali swoje święto. Było to szczególne święto, ponieważ Starosta Bocheński Adam Korta wraz z Burmistrzem Bochni Stefanem Kolawińskim wręczyli jednostce replikę sztandaru 2 pułku strzelców podhalańskich, ufundowaną przez społeczność Powiatu Bocheńskiego i miasta Bochni.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się mszą św. w bazylice św. Mikołaja, skąd wojsko i pozostali uczestnicy uroczystości przeszli na bocheński Rynek, na uroczysty apel, w czasie którego starosta Adam Korta i burmistrz Stefan Kolawiński, w obecności dowódcy 21 brygady strzelców podhalańskich, gen. Dariusza Lewandowskiego, wręczyli dowódcy batalionu replikę sztandaru. Uroczystość zakończyła defilada przybyłych jednostek oraz uczniów klasy o profilu mundurowym z 2 Liceum Ogólnokształcącego z Bochni oraz Oddziału Przygotowania Wojskowego w LO w Rymanowie.

Na ręce Pana dowódcy brygady, Pana dowódcy batalionu, wszystkim oficerom i żołnierzom oraz pracownikom cywilnym batalionu składam z tej okazji najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym oraz realizacji planów i zamierzeń
mówił podczas uroczystości Adam Korta.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości na Rynku w Parku Rodzinnym Uzbornia odbył się piknik militarny. Mogliśmy zobaczyliśmy między innymi transportery opancerzone Rosomak, samobieżne moździerze Rak czy zestawy przeciwlotnicze Poprad. Dla dzieci zorganizowano konkursy z nagrodami, a dla wszystkich żołnierze serwowali wojskową grochówkę prosto z kuchni polowej.

2 pułk strzelców podhalańskich został utworzony w Bochni w listopadzie 1918 r. przez ówczesnego majora Jerzego K. Dobrodzickiego spośród żołnierzy polskich, służących w Bochni, w zaborczej armii Austro-Węgier – później masowo wstępowali w jego szeregi ochotnicy z całej Bocheńszczyzny.

Rzeszowski batalion jest kontynuatorem tradycji bojowych 2 pułku strzelców podhalańskich, a jego pierwszy dowódca – gen. Dobrodzicki – stał się patronem batalionu. Żołnierze z charakterystyczną szarotką na rękawach mundurów zdążyli już wrosnąć w bochenki pejzaż, od lat stając się ważnymi uczestnikami wszystkich uroczystości o charakterze państwowym  i patriotycznym.