Nawigacja

W Bochni otwarto największy w regionie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym

30.10.2023
W Bochni otwarto największy w regionie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym
fot. Starostwo Powiatowe/P.Salamon
W Bochni otwarto największy w regionie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym
Oddajemy dziś największą inwestycję w historii powiatu bocheńskiego, ale też placówkę niezwykle potrzebną – mówił Adam Korta Bocheński Starosta podczas uroczystego otwarcia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego wraz z Hospicjum Stacjonarnym w Bochni.
ZOL zastąpi oddział opiekuńczo-leczniczy, który funkcjonuje w naszym szpitalu przy ulicy Krakowskiej, tyle, że zamiast 23 miejsc  będzie dysponował  80 łóżkami ustawionymi w funkcjonalnych, wyposażonych w najlepszy sprzęt medyczny salach
podkreślał Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni


Uroczystego otwarcia obiektu o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych dokonał Starosta Adam Korta,Bernadetta Gąsiorek przewodnicząca Rady Powiatu w Bochni i Krzysztof Kołodziejczyk jeden z pomysłodawców tego miejsca.

Zapraszam do obejrzenia tego wyjątkowego miejsca, które powstało z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe aby stworzyć miejsce przyjazne seniorom, ale też zapewniające im wygodny pobyt i właściwą  hospitalizację. Oddajemy do użytku dużą inwestycję, którą udało się zrealizować bardzo szybko i sprawnie
mówił do gości gospodarz powiatu bocheńskiego

Nowy ZOL mieści się przy  ulicy Karolina w Bochni obok DPS i ŚDS w Bochni. W budynku zaplanowano pokoje dwu i trzy osobowe dla 80 pacjentów, w tym dziesięciu wentylowanych mechanicznie. Są też przestronne gabinety lekarskie, rehabilitacyjne oraz  zabiegowe. Na pacjentów czeka wygodna i słoneczna jadalnia, pokój psychoterapii, i sala terapii zajęciowej. Jest również kaplica, w której będą codziennie odprawiane Msze św.

Obiekt jest wyposażony w windy i przystosowany do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ma też klimatyzację.

W uroczystym otwarciu wzięli udział posłowie, przedstawiciele urzędu  wojewódzkiego i marszałkowskiego, członkowie zarządu powiatu, radni powiatowi i miejscy, a także samorządowcy z powiatu bocheńskiego, kierownicy powiatowych jednostek i pracownicy szpitala.

Wydarzenie było okazją do wręczenia podziękowań osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do powstania tej placówki. Specjalne adresy odebrali: poseł Józefa Szczurek-Żelazko, poseł Stanisław Bukowiec, Wojewoda Łukasz Kmita, Starosta Adam Korta, Przewodnicząca  Rady Powiatu Bocheńskiego Bernadetta Gąsiorek oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Chorych - Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni. Były też podziękowania dla pracowników szpitala i jednostek z nim współpracujących.

ZOL wraz z hospicjum będzie częścią Centrum Solidarności Społecznej im. św. Jana Pawła II.

Pierwsi pacjenci do nowego zakładu, którego koszt wyniósł blisko 22 miliony złotych, będą przewożeni już 2 listopada.