Nawigacja

Tak Bocheńszczyzna świętowała Niepodległość...

13.11.2018
Wiele wydarzeń towarzyszyło obchodom 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Były koncerty, wspólne śpiewanie, wykłady, odczyty, palenie ogniska czy składanie kwiatów. Najpiękniejsze jest jednak to że świętowaliśmy razem, starzy czy młodzi wspólnie dla Niepodległej.

W czwartkowy wieczór w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera odbyło się Czwartkowe Spotkanie Muzealne, podczas którego wykład "A jednak pierwsza była Bochnia! Prawda i mity o pierwszych dniach niepodległości w Galicji Zachodniej" wygłosił Ryszard Rybka.

W piątek o  godz. 11.11 zgromadzeni na Stadionie Miejskim uczniowie bocheńskich szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy Bochni odśpiewali Hymn Narodowy. Spotkaniu towarzyszył również krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.
Następnie na Placu gen. Leopolda Okulickiego odbył się Apel Tradycji Lotnictwa Polskiego.

Za sprawą uczniów I Liceum Ogólnokształcącego mogliśmy choć na chwilę przenieść się do czasów odzyskania przez Polskę, Niepodległości. W Starostwie Powiatowym w Bochni,  Licealiści odtworzyli przebieg sesji Rady Miasta z grudnia 1918 roku.

Sobota rozpoczęła się od zmagań sztafet w niepodległościowych zawodach pływackich "100 basenów na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę".
"Wspólne Bochnian Śpiewanie" zakończyło sobotnią część obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości.

W niedzielę w godzinach przedpołudniowych odbyły się główne uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej oraz pochodu pod pomnik Poległym za Wolność 1914-20 i złożeniu kwiatów.

Następnie w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera otwarto wystawę „Bochnia w czasach II Rzeczypospolitej”.

11 listopada miały miejsce dwa wydarzenia muzyczne towarzyszące bocheńskim obchodom 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jednym z nich był koncert Chóru Polonijnego "Czerwone Maki" z Białorusi w Bazylice św. Mikołaja. Niepodległość uczcili również uczniowie z bocheńskiej Szkoły Muzycznej wspaniałym "Koncertem Muzyki Polskiej"

Zwieńczeniem niedzielnego świętowania stulecia Niepodległości było spotkanie na Placu gen. Leopolda Okulickiego, gdzie zapłonął Harcerski Ogień Niepodległości.

W poniedziałek obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin gen. Leopolda Okulickiego, z tej okazji w bocheńskiej Bibliotece odbył się wykład dr. Dawida Golika „Generał Leopold Okulicki - legionista, żołnierz, komendant główny AK”.  Następnie odprawiono Mszę świętą w Bazylice św. Mikołaja, a potem złożono kwiaty pod pomnik Generała.

To jeszcze nie koniec, zapraszamy na pozostałe wydarzenia:

Środa, 14 listopada 2018 r.

11.00 – rozstrzygnięcie konkursu „Ziemia Bocheńska od przeszłości do teraźniejszości – bochniacy w walce o odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski w latach 1914-1920”, Oratorium św. Kingi

Piątek, 16 listopada r.

9.00 – Gra Miejska „Z potrzeby serca... Bochnia dla Niepodległej” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, klas gimnazjalnych i szkół podstawowych

Niedziela, 18 listopada 2018 r.

12.00 - „Ludzie Niepodległości” - spacer po cmentarzu komunalnym przy ulicy Orackiej

Wtorek, 20 listopada 2018 r.

17.00 - sesja dotycząca operacji limanowsko-łapanowskiej i działań militarnych w 1914 r. na terenie Bocheńszczyzny, połączona z otwarciem wystawy fotograficznej „Bramy do wieczności”. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

 

Fot. Łukasz Chojecki, Maciej Piątek, Wojciech Salamon

sk