Nawigacja

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2021
Rocznica wybuchu II wojny światowej
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
Rocznica wybuchu II wojny światowej
Starosta Bocheński Adam Korta, wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz członkowie zarządu powiatu Jerzy Błoniarz i Marek Rudnik uczestniczyli w obchodach 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Bochnia. Następnie delegacje i poczty sztandarowe przeszły na cmentarz św. Rozalii, gdzie odbył się apel poległych, odśpiewano Hymn Narodowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz złożono kwiaty.

Miejsce obchodów jest szczególne. Na cmentarzu św. Rozalii w Bochni znajduje się zbiorowa mogiła oficerów i żołnierzy Armii Kraków, Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji, którzy przybyli z różnych zakątków Polski i na bocheńszczyźnie bohatersko polegli.

Nic nie jest dane raz na zawsze, także wolność. Wolność trzeba kochać i rozumieć, ale także umieć jej bronić. Nie zawsze tylko w aspekcie militarnym, czasem ekonomicznym, czasem społecznym. Żyjemy w wyjątkowo niespokojnym okresie, jesteśmy świadkami narastającej nowej „wędrówki ludów”, na naszych oczach upadają całe organizmy państwowe, w ich miejsce rodzą się inne, sojusze i gwarancje międzynarodowe nie na wiele się zdają, gdy są konfrontowane z nagą militarną siłą
mówił w czasie swojego przemówienia Starosta Bocheński Adam Korta.

Następnie porucznik Elżbieta Pawlos z 21 Batalionu Logistycznego z Rzeszowa odczytała okolicznościowy apel poległych, a żołnierze z kompanii honorowej batalionu wykonali salwę honorową.

Na koniec wrześniową mogiłę pokryły wiązanki kwiatów, które złożył m.in. posłowie na Sejm RP Józefa Szczurek – Żelazko i Stanisław Bukowiec, delegacje władz samorządowych ze Starostą Bocheńskim Adamem Kortą i Burmistrzem Bochni Stefanem Kolawińskim, policji, straży pożarnej, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, stowarzyszeń, dowództwa 21 batalionu, Cechu Rzemiosł Różnych, a także liczne delegacje wystawione przez jednostki organizacyjne samorządów powiatu i miasta.

 

[mm]