Program ochrony środowiska po konsultacjach społecznych

22.10.2020
Przedmiotem prowadzonych konsultacji społecznych był projekt „Programu ochrony środowiska dla powiatu bocheńskiego na lata 2021 – 2024 z perspektywą do roku 2027”. Konsultacje prowadzone były wśród mieszkańców i interesariuszy powiatu bocheńskiego, a jego celem było zapoznanie właśnie tych osób z projektem programu ochrony środowiska. Mieszkańcy mogli zapoznać się z diagnozą oraz z zakresem planowanych do realizacji działań, które mają przyczynić się do rozwiązania kluczowych problemów środowiskowych na obszarze naszego powiatu, w zakresie których powiat i jego organy mają stosowne kompetencje, pozwalające na ich podjęcie by w konsekwencji wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców obszaru objętego programem.

Konsultacje społeczne prowadzone były od 11 września do 4 października 2020. Ogłoszenie było dostępne na stronie powiatu, Biuletynie Informacji Publicznej oraz w siedzibie Urzędu.

Uwagi i wnioski do projektu należało składać z wykorzystaniem wzoru formularza dostępnego na m.in. na stronie internetowej Urzędu. Dodatkowo, uwagi zbierane były podczas spotkania konsultacyjnego, które ze względu na sytuację epidemiologiczną, odbyło się w formule on-line, w formie wideokonferencji we wrześniu.

W trakcie trwania procesu konsultacji wpłynęły uwagi o charakterze technicznym oraz merytorycznym, dotyczące uwzględnienia zapisów o charakterze strategicznym. Przedstawiono także wnioski odnoszące się do uwzględnienia konkretnych rozwiązań bądź zapisów. Część z nich nie odnosiła się do zakresu, jaki uwzględnia dokument strategiczny na poziomie powiatu. Jednak każda uwaga została przeanalizowana, a w wypadku tych, które nie zostały uwzględnione przedstawiono wyjaśnienia, co do powodów takiej decyzji. Wskazano również zasadny tok postępowania odnoszący się do nieuwzględnionego zakresu.

sk