Powstał ogród zmysłów dla niepełnosprawnych

10.10.2019
Ogród sensoryczny czyli specjalnie zaprojektowany kompleks zieleni służący terapii, edukacji i relaksacji powstał przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego w Bochni. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki wygranej w programie sieci sklepów TESCO - „Decydujesz, pomagamy”. Nagroda w kwocie pięć tysięcy złotych oraz wsparcie sponsorów, zaangażowanie nauczycieli i rodziców dało efekt, który zachwycił uczestników uroczystego otwarcia.

Konkursowe zadanie „Ogród naszą pasją”, zostało zgłoszone przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”, które działa przy Ośrodku. Wyniki zostały ogłoszone na początku roku, później trwały prace ziemne i koncepcyjne -  Ogród będzie spełniał rolę terapeutyczną, podobnie jak te przeznaczone do ogrodoterapii, gdzie poprzez zabawy edukacyjne budowane są więzi interpersonalne. Przebywanie w nim będzie miało też istotny wpływ na sferę zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową i smakową. Nie zabraknie tu kwiatów, warzyw, krzewów i drzewek owocowych. Dzięki temu uczniowie będą mogli obserwować roczną wegetację roślin – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego.

Jak ogród wygląda mogli się przekonać uczestnicy uroczystości otwarcia. Obecny wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz dyrektor Ośrodka Teresa Jaszczyńska symbolicznie przecięli gałąź i weszli przez magiczne drzwi zapraszając uczniów do zwiedzania i zabawy.

Ogród powstał także dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, rodzica - pana Zdzisława Chojnackiego, który bezpłatnie przepracował wiele godzin, pani Krystynie Brzegowy, która dofinansowała zakup roślin i materiałów sensorycznych. Podziękowania należą się też pani Barbarze Grzesik, właścicielce szkółki roślin i krzewów.