Nawigacja

Powódz w Saarlouis-Rada Powiatu podjęła decyzję o wsparciu

24.05.2024
Podczas powodzi w 2020 roku, wskutek której ucierpiała Gmina Łapanów to Powiat Saarlouis pierwszy wyciągnął pomocną dłoń do mieszkańców Bocheńszczyny. Tym razem to Powiat Saarlouis potrzebuje wsparcia, gdyż powódź stulecia nawiedziła Kraj Saary, powodując ogromne straty. W niecałe 24 godziny spadło ponad 100 litrów na metr kwadratowy.

W partnerskim Powiecie Saarlouis intensywne opady deszczu spowodowały zalanie ulic, przepełnienie piwnic i osunięcia ziemi. Największe spustoszenia dotknęło miasto Lebach, gdzie centrum miejscowości zostało zalane. Wstępne straty w Kraju Saary oszacowano na ponad 50 milionów euro, w samym Powiecie Saarlouis na 10 milionów.

Jak powiedział Patrik Lauer Starosta Saaarlouis podczas wideokonferencji z Adamem Kortą Starostą bocheńskim, takiej powodzi jeszcze u nich nie było.

Podczas wczorajszej sesji Rada Powiatu podjęła uchwałę o pomocy finansowej dla Powiatu Saarlouis. Starosta Bocheński zwrócił się również z apelem do Gminy Łapanów o wsparcie dla Saarlandczyków. Powiat Bocheński utworzył także specjalny numer konta, na który mieszkańcy Bocheńszczyny mogą przekazywać środki.

Numer konta na który można przekazywać środki to 11 85910007 0080 0200 0073 0079 z dopiskiem zbiórka na rzecz Powiatu Saarlouis.

***

Przypomnijmy

W czerwcu 2020 roku nasz powiat dotknęła klęska żywiołowa, w jej wyniku najbardziej ucierpieli mieszkańcy Gminy Łapanów. Powódź przyszła nocą, zabierając niejednokrotnie dorobek całego życia. Łapanowianie długo mierzyli się ze skutkami tego nieszczęśliwego zdarzenia. Zniszczone zostały m.in. domy, zakłady pracy, przedszkola, drogi a nawet kościoły. Chociaż był to bardzo trudny dla społeczności naszego powiatu, to przyniósł również wiele dobra w postaci bezinteresownej solidarności i pomocy. Strażacy z Partnerskiego Powiatu Saarlouis przemierzyli 1250 kilometrów, wioząc dary od społeczności, samorządu i przedsiębiorców. Dzięki hojności Sarlandczyków, na konto gminy trafiło 5 000 euro jak również samochód strażacki Mercedes 813, ubrania strażackie, specjalna suszarka do ubrań strażackich, artykuły spożywcze, artykuły chemiczne i budowlane.