Nawigacja

Powiat Bocheński 2023 – rok wyzwań i sukcesów!

26.01.2024
Cytat Adam Korta
fot. KH
Cytat Adam Korta
Rok 2023 był dla powiatu bocheńskiego rokiem pełnym wyzwań i sukcesów. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej, powiat realizował swoje zadania i cele, dbając o dobro i komfort życia mieszkańców.

 

 

Rekordowe środki zewnętrzne

Mijający rok był rekordowy pod względem pozyskanych przez Powiat Bocheński środków zewnętrznych. W 2023 roku to 53 981 859,80 zł + plus 131 825,00 EUR.

W ramach tych środków znalazły się m.in. dotacje na prace restauratorskie przy zabytkach, cyfrowy powiat, czyli e-administrację,  inwestycje w ochronie zdrowia, wyposażenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w przewoźny agregat pompowy, programy aktywności zawodowej, modernizacja infrastruktury społecznej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu, Modernizacja SOR i Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej w szpitalu powiatowym.

Zdrowie i Opieka Społeczna

Nowy Zakład Opiekuńczo- Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym

W październiku działalność rozpoczął największy w regionie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym. To największa inwestycja w zakresie ochrony zdrowia w historii powiatu bocheńskiego. Koszt budowy wyniósł blisko 22 miliony złotych. ZOL wraz z hospicjum będzie częścią Centrum Solidarności Społecznej im. św. Jana Pawła II.

ZOL zastąpił oddział opiekuńczo-leczniczy, który funkcjonował w budynku szpitala przy ulicy Krakowskiej. Zamiast 23 miejsc dysponuje 80 łóżkami ustawionymi w funkcjonalnych, wyposażonych w najlepszy sprzęt medycznych salach.

Nowy budynek mieści się przy ulicy Karolina w Bochni, obok budynków zajmowanych przez DPS i ŚDS. W Zakładzie są pokoje dwu i trzy osobowe dla 80 pacjentów, w tym dziesięciu wentylowanych mechanicznie. Mieszczą się tam także przestronne gabinety lekarskie, rehabilitacyjne oraz  zabiegowe. Na pacjentów czeka wygodna i słoneczna jadalnia, pokój psychoterapii, i sala terapii zajęciowej. Obiekt jest wyposażony w windy i przystosowany do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ma też klimatyzację.

Centrum Zdrowia Psychicznego

Powstał projekt koncepcyjny modernizacji i przebudowy budynku przy ul. Konstytucji 3-go Maja w Bochni na potrzeby uruchomienia tam Centrum Zdrowia Psychicznego. Trwają prace projektowe. Pozwoli to ubiegać się o finansowanie tej inwestycji, której szacowana wartość wynosi około 17 mln zł. Centrum ma zapewniać kompleksową opiekę̨ zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej i środowiskowej.

 

Bocheńska porodówka po raz kolejny wyróżniona

Bocheński szpital znalazł się w gronie trzech najlepszych szpitali położniczych w Małopolsce. Wyróżnienie jest tym cenniejsze, że zostało przyznane przez same mamy. Warto dodać, że to kolejny ranking, w którym bocheńska „porodówka” wypadła tak dobrze.

Centrum ratownictwa medycznego

Przy bocheńskim szpitalu powstało nowoczesne Centrum Ratownictwa Medycznego. Koszt inwestycji to blisko 1,5 miliona złotych. Centrum Ratownictwa Medycznego mieści się w ponad 300 metrowym budynku ze specjalnie zaprojektowaną śluzą do dezynfekcji, dyspozytornią, pomieszczeniami socjalnymi dla ratowników oraz dużą salą szkoleniową. Jest też, co istotne zadaszony parking. Do tej pory bocheńscy ratownicy i kierowcy karetek pogotowia oraz do transportu medycznego funkcjonowali w budynku, który daleko odbiegał od standardów, a karetki stały pod gołym niebem.

Nowoczesny aparat do diagnostyki

Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej w szpitalu zostało doposażone w nowoczesny aparat, wykorzystujący technikę multiplex PCR, który umożliwia jednoczesne oznaczenie wielu patogenów z pojedynczej próbki pobranej od pacjenta. Panel oddechowy tego aparatu może skutecznie wykryć aż 22 patogeny z jednego wymazu, podobnie jak panel jelitowy, który również potrafi określić obecność tych samych 22 patogenów z pojedynczej próbki. Co istotne, nowe urządzenie pozwala skrócić czas oczekiwania na pojedynczy wynik do zaledwie półtorej godziny, co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z poprzednim czasem oczekiwania, który mógł wynosić nawet kilka dni. Dodatkowo, pacjenci mają możliwość skorzystania z usług badania komercyjnego, odwiedzając punkt pobrań Szpitala Powiatowego w Bochni, co sprawia, że diagnostyka staje się bardziej dostępna i efektywna dla społeczności lokalnej.

Nowy parking przy szpitalu

O 35 miejsc postojowych powiększył się parking przy Szpitalu Powiatowym w Bochni. Na nowy parking  wjeżdża się bezpośrednio od strony ulicy Krakowskiej. Został zaplanowany z myślą o pacjentach SOR, ale też osobach korzystający z Centrum Diagnostyki Obrazowej oraz punktu pobrań

Ponad tysiąc operacji

Ponad tysiąc operacji ortopedycznych wykonali lekarze z bocheńskiego szpitala od chwili uruchomienia w kwietniu 2023 r. odrębnego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Najwięcej wśród tych zabiegów jest  artroskopii stawu kolanowego, barkowego i skokowego .

Specjalne miejsce dla matek z dziećmi

W Poradni dla Kobiet został uruchomiony kącik dla matek z dziećmi. Jest wygodny fotel do karmienia piersią, przewijak,  a także kuchenka mikrofalowa do ewentualnego podgrzania pokarmu dla malucha. To miejsce, gdzie młode mamy mogą w wygodny sposób nakarmić swoje dziecko. Zostało ono tak zaaranżowane aby zapewnić kobietom komfort  i intymność

Kącik znajduje się na parterze budynku w którym funkcjonuje oddział ginekologiczno-położniczy i oddział noworodków bocheńskiej lecznicy. Wejście jest zlokalizowane naprzeciwko  SOR.

Centrum Poradni Specjalistycznych

W szpitalu scentralizowane zostały poradnie specjalistyczne, powstało centrum, które posiada 10 gabinetów, 50 lekarzy specjalistów oraz obsługuje  od 6 do nawet 10 tys. pacjentów miesięcznie. Umówić się do różnych lekarzy specjalistów można  pod jednym, wspólnym dla wszystkich poradni  numerem telefonu – 14 61 53 307. Obsługę oczekujących usprawnił biletomat, za pomocą którego pacjent jest przypisywany do konkretnego gabinetu, gdzie czeka na niego lekarz.

Zmodernizowana poradnia K

Jest większa poczekalnia, wydzielona rejestracja oraz biletomat, który usprawnia obsługę pacjentek. Wprowadzono biletomat i system rejestracji na godzinę. Zmieniła się także sama rejestracja. Pomieszczenie, w którym umawia się na wizytę zostało wydzielone z korytarza. To gwarantuje pacjentkom zachowanie anonimowości.

Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej i modernizacja SOR

Placówka pozyskała 10,6 mln złotych na modernizację SOR i Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej. Szpital jest jednym z 15 w Małopolsce i 152 w Polsce, które otrzymało wsparcie z Funduszu Medycznego.

Planowo zadanie ma być ukończone w pierwszej połowie 2025 roku. Przebudowa obejmie SOR, ale przede wszystkim będzie dotyczyć modernizacji Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej ściśle współpracującej z oddziałem ratunkowym. W planach jest zlokalizowanie trzech pracowni: analityczno-hormonalnej, mikrobiologii i epidemiologii oraz serologicznej i banku krwi – w jednym miejscu.  To zdecydowanie ułatwi pracę.

W planach jest także  wymiana windy i wyposażenia centrum. Oznacza to, że mocno wyeksploatowane i przestarzałe sprzęty  zostaną wymienione na  nowoczesną, łatwą w użytkowaniu  i bardziej kompaktową aparaturę.

Termomodernizacja szpitala

Szpital pozyskał również pieniądze na termomodernizację szpitala. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże placówce blisko 4,4 mln zł. Budynki w których mieści się bocheńska lecznica nie spełniają współczesnych standardów energetycznych, co w połączeniu z wysokimi cenami energii stanowi duże wyzwanie w kontekście budżetu szpitala. Kompleksowa termomodernizacja tych budynków pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w okresie zimowy, czy klimatyzacji w czasie ciepłych letnich dni, dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. W ramach inwestycji wykonana zostanie termomodernizacja budynków szpitala, przewidziano też  montaż pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Warto dodać, że wsparcie pokryje  blisko 90 procent wartości całego zadania.

Działania ekologiczne #ekopowiat

Drzewo dla klimatu

Już po raz drugi na bocheńskim Rynku odbył się Ekologiczny Piknik Edukacyjny w ramach akcji #drzewodlaklimatu. Do mieszkańców trafiło ponad 1600 sadzonek drzew. Głównie grabów i lip, ale również drzew owocowych takich jak wiśnie, jabłonie i grusze.

Dzieci i młodzież zbudowali ponad 30 domków dla owadów. Przedszkolaki i uczniowie wzięli udział w lekcjach ekologicznych i konkursach.

Mobilne płuca zbadały powietrze

Jest lepiej, ale do ideału nadal bardzo daleko. To wnioski płynące z analizy powietrza które przeprowadziły mobilne płuca w Bochni w drugiej połowie listopada. Stan powietrza zdecydowanie pogarszał się przy bezwietrznej pogodzie. W niedzielny wieczór stężenie przekraczało normy WHO, w przypadku PM 2,5 wynosiło 293 %. Same płuca z koloru śnieżnobiałego w ciągu dwóch tygodni stały się szare.

Recyklomat

W Zespole Szkół numer 1 w Bochni został uruchomiony pierwszy w powiecie recyklomat. Do urządzenia możemy oddać butelki plastikowe, opakowania szklane oraz opakowania typu PET, które następnie trafią do powtórnego przetworzenia. Korzystający z recyklomatu muszą mieć zainstalowaną aplikację ECO Wallet i w zamian za każdy oddany surowiec wtórny otrzymają eco-monety, które następnie będzie można wymienić na kupony i nagrody u partnerów akcji.

Pracodawca roku

Firma ARCOM sp z o.o. z siedziba w Rzezawie oraz Sławomir Trzósło właściciel Drukarni Profit Media zostali Pracodawcami Roku 2022. W konkursie do którego zgłosiło swój udział ponad 30 firm z Powiatu Bocheńskiego, wyróżniono pracodawców, którzy min. dbają o rozwój pracowników. Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas Forum Przedsiębiorczości Powiatu Bocheńskiego.

Forum Przedsiębiorczości Powiatu Bocheńskiego

Razem o przyszłości pod takim hasłem odbyło w Zespole Szkół Nr 1  się Forum Przedsiębiorczości Powiatu Bocheńskiego, zorganizowane po raz pierwszy przez Starostwo Powiatowe i Powiatowy Urząd Pracy w Bochni. Wzięło w nim udział około 100 przedsiębiorców oraz samorządowcy z Bocheńszczyzny. Gościem honorowym wydarzenia był prof. Jerzy Hausner.

Bene Meritus dla powiatu Bocheńskiego

Krzysztof Kołodziejczyk oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych – Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego zostali wyróżnieni tytułem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego. Wręczenie wyróżnień odbyło się w wyjątkowej scenerii Auli Nicolai.

Powiatowe Święto Plonów


W sierpniu 2023 rolnicy dziękowali za plony na Powiatowym Święcie Plonów na bocheńskim rynku. W tradycyjnym konkursie na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy I miejsce zdobył wieniec wykonany przez KGW Kobylanki z Kobyla. Drugie miejsce zdobył Zespół Obrzędowy Górzanie z Lipnicy Górnej, trzecie zaś Sołectwo Buczyna oraz KGW w Buczynie.

Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego

Tegoroczna 16. edycja Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego okazała się ogromnym sukcesem, czego dowodem jest rekordowa liczba uczestników – ponad 13 tysięcy osób! Warto podkreślić, że to autorskie wydarzenie Starostwa Powiatowego w Bochni realizowane przy współpracy gmin, instytucji, prywatnych zarządców obiektów, stowarzyszeń, fundacji a nawet szkół. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

W tym roku organizatorzy i partnerzy zapewnili 60 wydarzeń. Była potańcówka na Rynku, pikniki, warsztaty dla dzieci, spacery tematyczne, kościoły, tężnia zmysłów, muzea, zlot pojazdów zabytkowych, wernisaż i wiele innych atrakcji. Atrakcje były dostępne za darmo.

Wyróżnienie za działania promocyjne

Starostwo Powiatowe w Bochni zdobyło dwa wyróżnienia w konkursie Kryształy PR 2023 -najlepsza kreatywna kampania promocyjna wyróżnienie za projekt #ekopowiat oraz najlepszy event społeczny wyróżnienie za Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego.
W konkursie rywalizowało ponad 200 projektów, Ideą tego plebiscytu jest wyróżnianie i promowanie inicjatyw samorządów terytorialnych jako inspiratorów kreatywnych działań i innowacyjnych rozwiązań.

Konwent Przewodniczących Rad

W Starostwie Powiatowym w Bochni odbyło się posiedzenie Konwentu Przewodniczących Rad Powiatów Województwa Małopolskiego. Na zaproszenie Bernadetty Gąsiorek Przewodniczącej Rady Powiatu w Bochni w obradach wzięli udział Przewodniczący Rad Powiatu z terenu całej Małopolski. Głównym tematem konwentu była ochrona zdrowia jako zadanie powiatu.

Opieka społeczna

Nowe samochody do przewozu podopiecznych

Dom Pomocy Społecznej w Bochni oraz Środowiskowy Dom Samopomocy otrzymały nowe samochody przystosowane do przewozu podopiecznych. Wartość obu pojazdów to prawie 500 tys. złotych. Warto podkreślić, że dla Środowiskowego Domu Samopomocy jest to pierwszy bus będący jego własnością. Do tej pory placówka nie miała swojego samochodu i korzystała z pojazdów Domu Pomocy Społecznej w Bochni. Pojazd stanowić będzie wsparcie dla osób w podeszłym wieku, które borykają się z następstwami choroby i niepełnosprawności. Możliwość dojazdu do Placówki jest dla wielu z nich jedyną opcją na aktywne spędzanie dnia, pomimo swoich ograniczeń.

Siedziba WTZ w Proszówkach z nowy dachem


W ubiegłym roku przeprowadzono remont dachu na siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach. Wymiana starego pokrycia dachowego była konieczna, a nowy dach zapewnia nie tylko lepsze warunki ochronne, ale też izolacyjne budynku. Inwestycja została sfinansowana z PFRON, przy wsparciu Starostwa Powiatowego, oraz ze środków własnych. Łączny koszt prac wyniósł ponad 80 tys. zł.

Oświata

Nowoczesne komputery dla szkół

Powiat Bocheński zakupił 55 notebooków dla szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu. Zakup został zrealizowany w ramach Rozwój kształcenia zawodowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

Głównym celem  zadania jest wsparcie realizacji zajęć dydaktycznych poprzez zakup sprzętu komputerowego umożliwiającego zdalne nauczanie. Była to druga edycja wsparcia dla szkół branżowych i techników naszego powiatu. Projekt Modernizacji zakładał również pomoc uczniom w zakresie organizacji zajęć dydaktycznych w celu dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy jak również  poprawa warunków praktycznej nauki zawodu, wzmocnienie potencjału społecznego powiatów oraz  polepszenie warunków nauczania i pracy nauczycieli. Łączna wartość zakupionego sprzętu wyniosła 139 359,00 zł przy czym wartość dofinansowania stanowiła 90% tej kwoty. W pierwszej edycji udało się zakupić 34 sztuki laptopów. Projekt realizowany był od 2017 roku, a jego zakończenie planowane jest na sierpień 2023 roku.

Euro Skills Poland po raz pierwszy w powiecie bocheńskim

Krzysztof Żurek, dwudziestotrzylatek z Bochni wygrał konkurs EuroSkills Polska, który odbył się w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni i będzie reprezentował nasz kraj we wrześniu na mistrzostwach Europy w Gdańsku. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali. Konkurencja w branży chłodnictwo i klimatyzacja została zorganizowana po raz pierwszy i to właśnie bocheńskiemu Mechanikowi przyszedł zaszczyt przygotowania tego wydarzenia. Merytoryczny nadzór nad konkursem z branży chłodniczej i klimatyzacji sprawowała bocheńska firma Bolarus S.A.  oraz nauczyciel z Zespołu Szkół Nr 1. Patronat nad wydarzeniem objął starosta bocheński Adam Korta. Sponsorami, odbywającej się w Bochni konkurencji byli: Bolarus S.A, AIFO, Fundacja ABJ ,Carel, Popularna Popławscy, Poprawa S. K. A, Sanhua, Secop Gmbh, Zymetric sp. z o.o.

Wirtualna strzelnica

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego powstała pierwsza w powiecie wirtualną strzelnicę. Można tam ćwiczyć umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej, na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych. Broń używa wiązki laserowej, ale imituje prawdziwy dźwięk wystrzału i odrzut. System jest całkowicie bezpieczny dla użytkowników.

150 tys. zł na ratowanie zabytków

Po raz kolejny powiat wsparł zabytki, tym razem Rada Powiatu przeznaczyła 150 tysięcy złotych na ratowanie cennych obiektów. Z dotacji skorzystało 9 podmiotów wśród których znalazły się gmina, parafie, stowarzyszenia i osoby prywatne a wśród nich m. in. bocheńska Bazylika i Kościół w Żegocinie oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

4,5 mln złotych dla powiatu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Powiat bocheński pozyskał dofinansowanie w wysokości 4,5 mln złotych na trzy odrębne zadania. To rekordowa dotacja jeśli chodzi o pieniądze pozyskane z przeznaczeniem na działania związane z pracami przy zabytkowej architekturze. Dotacje pozwolą na przeprowadzenie pilnych prac w Zespole Dworskim w Ostrowie Szlacheckim, Kaplicy Matki Boskiej Bocheńskiej z Bazyliki Mniejszej pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni oraz w Kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie.

Uczczono pamięć Ks. Ziółkowskiego – Kapelana Katyńskiego

W Łapanowie upamiętniono ks. Jana Leona Ziółkowskiego. Przy moście jego imienia w Wieruszycach stanął pamiątkowy obelisk z tablicą pamiątkową i portretem ks. Ziółkowskiego wykonanym przez Wiktora Tyszkiewicza ukraińskiego artystę – rzeźbiarza.

Bezpieczeństwo

Starostwo Powiatowe w Bochni we współpracy z Komendą Powiatową Policji w ramach akcji Bezpieczny Senior, wydało specjalną gazetkę skierowaną do seniorów. W przygotowanych materiałach znalazły się przykłady najczęstszych oszustw dokonywanych na starszych osobach, oraz co najważniejsze – rozwiązania, które należy stosować, aby nie dać się oszukać. Opracowany materiał został rozesłany do mieszkańców Bocheńszczyzny, oprócz tego był kolportowany przy okazji wydarzeń, imprez czy różnych akcji prowadzonych na naszym terenie.

Bądź widoczny po zmroku

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni we współpracy ze pracownikami Starostwa Powiatowego na ulicach miasta wręczali uczestnikom ruchu drogowego opaski odblaskowe. Te niewielkie elementy założone na odzież, plecak lub torebkę potrafią uratować życie.

Ochotnicze straże pożarne

Zarząd Powiatu w Bochni przekazał 80 tys. złotych dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2023 roku wsparcie otrzymało 28 jednostek z terenu powiatu bocheńskiego. Środki przeznaczone zostały na zakup sprzętu i wyposażenia. W ramach dofinansowania jednostki zakupiły sprzęt ratowniczo-gaśniczy m.in. ubrania specjalne, hełmy strażackie, kontener do gaszenia, agregat prądotwórczy, defibrylator AED czy obuwie specjalne. Powiat bocheński wspiera strażaków-ochotników od 14 lat. W tym czasie jednostki OSP otrzymały sprzęt za ponad milion złotych.

Infrastruktura drogowa

W ciągu 2023 roku Powiat Bocheński zainwestował znaczące środki w rozwój infrastruktury drogowej. Kluczowe inwestycje przyczyniły się do poprawy komunikacji i bezpieczeństwa drogowego. Nowoczesne podejście do infrastruktury stanowiło fundament dla dalszego wzrostu gospodarczego i atrakcyjności powiatu dla inwestorów. Łącznie na inwestycje drogowe wydatkowano ponad 41 milionów złotych. Najważniejsze inwestycje drogowe:

Leksandrowa, Żegocina, Chrostowa, Kępanów

W ubiegłym roku zakończył się szereg inwestycji na południu powiatu. Za ponad 19 milionów złotych, z czego blisko 18 milionów to pozyskana dotacja udało się rozbudować drogi powiatowe na odcinkach: nr 2077K Leksandrowa – Lipnica Górna w m. Leksandrowa, Łomna i Lipnica Górna; nr 2074K Żegocina – Bełdno w m. Żegocina; nr 2083K Chrostowa – Kamyk w m. Chrostowa i Kamyk; nr 1961K Grabie – Kępanów w m. Kepanów, gdzie łącznie dokonano rozbudowy i przebudowy dróg na długości ponad 5 km. Inwestycja realizowana na przełomie dwóch lat 2022/2023

Całkowita wartość zadania to 18 702 308,51 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład program inwestycji strategicznych które wyniosło 17 758 073,08 zł.

Drwinia

W ramach inwestycji została wykonana nawierzchnia asfaltowa na dł. 254 mb, lokalna wymiana istniejącej konstrukcji jezdni, budowa ciągów pieszo – jezdnych na dł. 250 mb wraz z kolektorem deszczowym na długości 709 mb. Ponadto wykonano wyniesiony próg zwalniający, przejście dla pieszych z asymetrycznym oświetleniem oraz oznakowaniem poziome i pionowe na całym odcinku rozbudowy drogi. Inwestycja realizowana na przełomie dwóch lat 2022/2023.

Całkowita wartość zadania to 1 735 699,53 zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład program inwestycji strategicznych, które wyniosło 1 698 633,54 zł.

Rzezawa

Zadanie realizowane w okresie dwóch lat tj. 2022 i 2023. W 2022 r. zrealizowano roboty na kwotę  504 655,59 zł, a w roku 2023 wartość wykonanych robót wyniosła 1 033 660,61 zł. W zakresie realizacji zadania został wykonany kolektor deszczowy wraz z chodnikiem o szerokości 2,00m na długości 597 mb. Ponadto zostało wykonane poszerzenie jezdni do 6,00m, przejście dla pieszych wraz z  asymetrycznym oświetleniem.

Całkowita wartość zadania to 1 538 316,20 zł, dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 721 718,00 zł oraz ze środków Gminy Rzezawa.

Trzciana i Łąkta Dolna


Został zmodernizowany prawie kilometrowy odcinek drogi powiatowej, od skrzyżowania z drogą powiatową przy kościele parafialnym w Trzcianie.  Inwestycja realizowana w okresie dwóch lat 2023 i 2024 obejmuje  m.in.: przebudowę drogi wraz z poszerzeniem jej na łukach, budowę chodnika i pobocza. Powstały zatoki autobusowe, a zjazdy do posesji zostały przebudowane. Powstał system odwodnienia wraz z przebudową przepustów, rowów i umocnieniem cieku oraz skarpy. Przebudowana została sieć gazowa, powstanie mur oporowy i kanał technologiczny. Dla zapewnienia bezpieczeństwa ruchu wybudowano wyniesione przejścia dla pieszych z oznakowaniem aktywnym. Zamontowany zostanie również radar informujący o prędkości pojazdów.

Powiat Bocheński na rozbudowę drogi powiatowej przebiegającej przez Trzcianę i Łąktę Dolną otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całość inwestycji to blisko 4,6 miliona zł, z czego ponad 2,7 miliona to dofinansowanie RzFRD.

Rozbudowa drogi w Nieszkowicach Wielkich etap II i III

Nowa szeroka nawierzchnia jezdni o długości 587 mb, chodnik, przebudowane pobocza i rowy. Wszystko to powstało w ramach kolejnej powiatowej inwestycji pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 1444K Uszew – Nowy Wiśnicz – Nieznanowice wraz z budową chodnika w miejscowości Nieszkowice Wielkie – Etap II” zadanie to otrzymało ponad 2 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Leśnego. Łączny koszt II etapu to 3,184 mln złotych.

Nowa szeroka nawierzchnia o długości 186  mb, chodnik, przebudowane pobocza i rowy. Wszystko to powstało w ramach kolejnej powiatowej inwestycji pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 1444K Uszew – Nowy Wiśnicz – Nieznanowice wraz z budową chodnika w miejscowości Nieszkowice Wielkie – Etap III” zadanie to otrzymało ponad 600 tys. zł dofinansowania ze środków subwencji rezerwy ogólnej. Łączny koszt III etapu to 1,332 mln złotych.

Nieprześnia i Zawada

Inwestycja obejmowała przebudowę drogi na długości 1128 mb, polegającej na frezowaniu istniejącej nawierzchni bitumicznej, wykonaniu stabilizacji podłoża wraz z ułożeniem nowych warstw podbudowy i nawierzchni bitumicznej, wykonaniu chodnika na długości 1030m wraz z kanalizacja deszczową i kanałem technologicznym. Wykonano umocnienie rowu prefabrykatami betonowymi, przebudowano zjazdy i wybudowano peron przystankowy oraz zatokę autobusową.

Całkowita wartość zadania to 6 786 965,42 zł, dofinansowanie ze środków rezerwy subwencji ogólnej 3 222 000 zł.

Lipnica Dolna

Przedmiotem inwestycji było wykonanie ciągu pieszo jezdnego szerokości 2,5m o długości 457mb wraz z kanalizacją deszczową i poszerzeniem pasa ruchu przy wykonanym krawężniku do szerokości 3m.

Całkowita wartość zadania to 1 184 930 zł, dofinansowanie ze środków rezerwy subwencji ogólnej 446 355 zł oraz ze środków Gminy Lipnica Murowana 

Nowy Wiśnicz, Wiśnicz Mały, Wieruszyce i Zbydniów – całkowita wartość modernizacji tych dróg powiatowych wyniosła 1 373 539,42

Nowy Wiśnicz

Inwestycja obejmowała przebudowę drogi na długości 237 mb, polegającej na frezowaniu istniejącej nawierzchni bitumicznej, wymianę krawężników,  wykonaniu nowej nawierzchni wraz z wykonaniem oznakowania poziomego. Całkowita wartość zadania to 245 638,76 zł, dofinansowania ze środków rezerwy subwencji ogólnej 122 819,00 zł

Wiśnicz Mały

Inwestycja obejmowała przebudowę drogi na długości 492 mb, polegającej na lokalnym głębokim frezowaniu mocno spękanej nawierzchni bitumicznej i w jej miejsce zabudowy masy bitumicznej wraz z profilowaniem podłoża i wykonaniem nowej nawierzchni. Wykonano utwardzenie poboczy gruntowych. Całkowita wartość zadania to 371 545,98 zł, dofinansowanie ze środków rezerwy subwencji ogólnej 185 772,00 zł

Wieruszyce


Inwestycja obejmowała przebudowę drogi na długości 300 mb, polegającej na wykonaniu nowej nawierzchni wraz z utwardzeniem poboczy kruszywem kamiennym.

Całkowita wartość zadania to 159 850,80 zł

Zbydniów

Inwestycja obejmowała modernizację drogi na długości 727 mb, polegającej na lokalnej wymianie podbudowy, wykonaniu nowej nawierzchni wraz z utwardzeniem poboczy kruszywem kamiennym. Całkowita wartość zadania to 596 503,88 zł

Nieprześnia

Przedmiotem zamówienia było wykonanie remontu drogi na długości 1186 mb, w zakres którego wchodziła wymiana warstw bitumicznych jezdni, naprawa i wzmocnienie podbudowy kamiennej poprzez zmieszanie jej  ze spoiwem hydraulicznym, remont przepustów pod jezdnią, naprawa peronu przystankowego, naprawa muru zabezpieczającego korpus drogi, utwardzenie pobocza gruntowego jezdni. Całkowita wartość zadania to 3 056 906,48 zł, dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego 2 200 000 zł.

Rondo na pograniczu Powiatu Bocheńskiego i Brzeskiego

W miejsce dotychczasowego skrzyżowania dróg powiatowych nr 1435 K Brzesko – Cerekiew, nr 1442 K Krzeczów – Grądy i drogi gminnej w Jodłówce powstało rondo oraz chodnik dla pieszych. Całkowita wartość wyniosła 1 266 435,55 zł która została równo podzielona pomiędzy samorządy uczestniczące w przedsięwzięciu. Udział finansowy Powiatu Bocheńskiego to prawie 317 tys. zł. Rondo w Jodłówce i Jasieniu jest przykładem bardzo dobrej współpracy na szczeblu samorządu terytorialnego – Powiatu Bocheńskiego, Brzeskiego oraz Gminy Rzezawa i Gminy Brzesko.

Ponad 900 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach

Powiat Bocheński otrzymał ponad 900 tys. złotych dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach projektów służących poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Środki zostały przeznaczone na budowę tzw. bezpiecznych przejść dla pieszych i chodników w Żegocinie, Krzeczowie i Bochni.


Wszystkie trzy zadania związane są z poprawą bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Środki zostały przekazane na wykonanie wyniesionych przejść dla pieszych z betonowej kostki brukowej w Bochni przy ul. Floris oraz w Krzeczowie przy szkole. Ponadto wymienione zostaną nawierzchnie chodników po obu stronach wyniesionych przejść Zamontowane będzie również oświetlenie asymetryczne oraz czujniki ruchu pieszych ze znakiem aktywnym .


W Żegocinie natomiast za blisko milion złotych przebudowana będzie droga powiatowa. Będzie kontynuowana budowa chodnika wraz z kanalizacją. Jezdnia zostanie poszerzona, a koryto potoku umocnione.


Całkowita wartość inwestycji 1 151 809 zł , dofinansowanie zadania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu  wynosi 920 462,00 zł

Inwestycje realizowane na przełomie roku 2023/2024

14,5 mln zł dofinansowania dla Powiatu Bocheńskiego

14,5 miliona złotych dofinansowania pozyskał Powiat Bocheński na modernizacje i przebudowę dróg powiatowych w Olchawie, Bochni, Bratucicach, Okulicach oraz Trzcianie i Kamionnej. Dofinansowania pochodzą z Funduszu Rozwoju Dróg oraz Polskiego Ładu. Łączny koszt tych inwestycji to ponad 21 milionów złotych.

Powiat Bocheński otrzymał dofinansowanie w zakresie budowy lub przebudowy drogi powiatowej lub gminnej w ramach Funduszu Rozwoju Dróg dla pierwszych  trzech zadań:

  • Pierwsze to rozbudowa drogi powiatowej w Olchawie za prawie 6,257 869,02 miliona złotych z czego 3,1 miliona złotych to dofinansowanie. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2024-2025. Zakres rozbudowy obejmuje budowę chodnika, kanalizacji deszczowej, wyniesionych przejść dla pieszych, poboczy, przebudowę rowów, zjazdów, przepustów oraz umocnienie korpusu drogi i umocnienie koryta przydrożnego potoku. Przebudowana zostanie również infrastruktura techniczna, elementy bezpieczeństwa i oznakowanie.
  • Drugie zadanie to rozbudowa drogi powiatowej w Bochni w rejonie ulic Strzeleckiej i Dołuszyckiej za prawie 2,1 miliona zł. Zakres robót obejmuje budowę zatok autobusowych wraz z rozbudową jezdni i poboczy, budową chodnika, kanalizacji deszczowej czy kanału technologicznego.
  • Trzecie zadanie to rozbudowa drogi powiatowej w miejscowościach Bratucice i Okulice. Za prawie 2,5 miliona złotych powstanie chodnik, kanalizacja deszczowa i wyniesione przejścia dla pieszych. Powstaną również pobocza, kanał technologiczny, a infrastruktura techniczna zostanie przebudowana. Zamontowane zostaną elementy bezpieczeństwa oraz oznakowanie. Zadanie realizowane będzie w latach 2024-2025.
  • Czwarte zadanie to rozbudowa i przebudowa odcinków dróg powiatowych : nr 2095K w miejscowości Trzciana i nr 2072K w miejscowości Kamionna . Zadanie związane jest z przebudową ok. 2,7 km drogi powiatowej nr 2095K od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 966 w Trzcianie do skrzyżowania z drogą powiatową nr 2072K, w sąsiedztwie kościoła parafialnego w Trzcianie, z wyłączeniem 3 odcinków nie objętych zadaniem: Dofinansowanie  z Rządowego Funduszu Polski Ład program inwestycji strategicznych które wyniosło 7 932 500 zł.