Nawigacja

Podróż przez Dzieje z Januszem Paprotą...

17.03.2023
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni/Mateusz Mulka
Takich tłumów bocheńskie muzeum dawno nie widziało, a to za sprawą promocji książki pt. "Bochnia i Ziemia Bocheńska . Podróż przez Dzieje” autorstwa bochnianina, pasjonata i badacza historii regionalnej – Janusza Paproty. Pomysłodawcą i wydawcą publikacji byli Anita i Paweł Bielakowie z Wydawnictwa Regis. Starostwo Powiatowe w Bochni objęło patronatem generalnym wydanie publikacji.

Bochnia i ziemia bocheńska. Podróż przez dzieje, to książka która powstała z pasji i szacunku do historii – zwłaszcza historii lokalnej. Jej autorem jest znany bocheński historyk – Janusz Paprota, który od dwudziestu lat z sukcesem popularyzuje wiedzę o dziejach Bocheńszczyzny na portalu Historia Ziemi Bocheńskiej.

Dzieło jest pierwszym od ponad 40 lat tak bogatym kompendium wiedzy o historii Bochni i regionu. I choć publikacja nie ma charakteru monografii, lecz jest subiektywnym wyborem tematyki od pradziejów do współczesności, to ilość i różnorodność przedstawionych tu zagadnień odbiega od standardowej zawartości książki historycznej. W przeciwieństwie do wydanej w 1980 roku monografii pod red. Feliksa Kiryka i Zygmunta Ruty, zatytułowanej „Bochnia. Dzieje miasta i regionu”, autor oraz wydawca postanowili tym razem stworzyć książkę poświęconą dziejom Bocheńszczyzny nie w formie trudnego, nieprzystępnego dzieła naukowego, lecz popularnonaukowego, przeznaczonego dla możliwie szerokiego grona czytelników.

To jest pozycja obowiązkowa dla każdego komu bliska jest nasza mała ojczyzna. Jeszcze raz gratuluję Państwu Anicie i Pawłowi, pracy jaką włożyli w wydanie tej książki,  ale przede wszystkim samemu autorowi Panu Januszowi przelania na papier historii naszego regionu, co było poprzedzone wieloma godzinami analiz źródeł historycznych
mówi starosta Adam Korta

Historia Bochni i regionu jest tu pokazana barwnie i ciekawie, bez nadmiernego aparatu naukowego, ale w oparciu o szeroką i rzetelną bazę źródłową. Książka napisana jest z lekkością i polotem, który nie zawsze towarzyszy dziełom historycznym. Jej lektura wciąga, a atrakcyjna szata graficzna czyni ją jeszcze przyjemniejszą. Wydanie książki zbiegło się z jubileuszem 770-lecia lokacji Bochni, stając się jednym z ważniejszych wydarzeń obchodów.

Książka Ma 616 stron objętości. Składa się z dziesięciu rozdziałów podzielonych na 40 obszernych artykułów. Dla wzbogacenia i uatrakcyjnienia jej formy, każdy rozdział poprzedzają kalendaria wydarzeń umieszczone na osiach czasu. Autor przytacza dziesiątki wyróżnionych graficznie ciekawostek, a całość dopełniają zdjęcia oraz ilustracje, których jest około pięciuset.

Książkę można kupić m.in. na stronie www.wydawnictwo-regis.pl

[sk]