Nawigacja

Otwarcie wystawy „Pokolenie Baczyńskiego”

18.02.2022
wystawa „Pokolenie Baczyńskiego”
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
wystawa „Pokolenie Baczyńskiego”
Do 15 marca na bocheńskim rynku prezentowana będzie wystawa „Pokolenie Baczyńskiego”. Przygotowana przez IPN plenerowa ekspozycja poza tytułowym Krzysztofem Kamilem Baczyńskim przybliża sylwetki Karola Wojtyły, Reginy Pleśniewicz czy też Stanisława Lema. W czasie otwarcia głos zabrał Wicestarosta Ryszard Drożdżak.

Poeta Krzysztof Kamil Baczyński symbolizuje całą generację młodych Polaków, wychowanych w odrodzonym po zaborach, wolnym kraju. W 1939 r. większość jego rówieśników  zdawała maturę. Plany i marzenia na dorosłe życie obrócił w gruzy kataklizm II wojny światowej. To była generacja Karola Wojtyły i Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Gustawa Herlinga Grudzińskiego, pisarza, łagiernika, żołnierza spod Monte Cassino. Anny Smoleńskiej, harcerki Szarych Szeregów, współautorki jednego z naszych świętych symboli – kotwicy Polski Walczącej.  

Ci, którym udało się przeżyć wojenny koszmar, pielęgnowali później wartości, w których wyrośli. Stali się przewodnikami duchowymi, lekarzami, nauczycielami, naukowcami. To oni w 1980 r., razem z kolejnymi pokoleniami Polaków, stanęli ponownie na barykadach, aby walczyć o wolność i solidarność.

Wśród rówieśników Baczyńskiego są postacie znane, ale także wielu zapomnianych bohaterów. Ich wszystkich upamiętnia wystawa „Pokolenie Baczyńskiego”, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Wystawę można oglądać do 15 marca br.