Nawigacja

Oszczędzaj wodę razem z nami!

04.08.2022
Wiedzieliście, że aż 2,2 miliarda ludzi na świecie boryka się z problemem braku dostępu do wody pitnej? W przypadku europejczyków to 100 milionów! Chociaż woda pokrywa 71 % naszej planety, to tylko 2,5% z niej to woda słodka, nadająca się do picia. Woda jest nam niezbędna do życia, aby móc się rozwijać i normalnie funkcjonować, dlatego tak ważne jest aby o nią dbać i ją oszczędzać!

Konieczność oszczędzania wody związana jest także z trudną sytuacją hydrologiczną, nie tylko na terenie naszego regionu, ale również całego kraju. Wysoka temperatura i stosunkowo niewielkie opady wpływają niekorzystanie na  zasoby wodne. W związku  tym wiele miast i gmin, także z terenu naszego powiatu apelują do mieszkańców o ograniczenie używania wody do podlewania trawników, ogródków, mycia samochodów czy napełniania basenów i oczek wodnych.

Jak oszczędzać wodę?

  • Wybierz prysznic zamiast wanny! Podczas kąpieli zużywamy nawet 170 litrów wody! Biorąc szybki 4-minutowy prysznic, zużyjemy natomiast ok. 40 litrów.
  • Napraw cieknący kran! Te pojedyncze krople, które mogą wydawać się nieznaczące, mogą wygenerować straty sięgające aż 5000 litrów wody rocznie!.
  • Gromadź deszczówkę! Wykorzystaj zgromadzoną wodę jeszcze raz np. do podlewania trawnika.
  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów! Mimo bardzo dużej świadomości na temat oszczędzania wody, nadal są osoby, które w trakcie mycia zębów nie zakręcają wody.
  • Dbaj o klimat i przyrodę.Wszystko co robisz, rób rozsądnie: segreguj odpady, oszczędnie zużywaj produkty przemysłowe, nie niszcz i nie zanieczyszczaj zbiorników wodnych, chroń przyrodę. Wszystkie te działania wpływają pozytywnie na bilans wodny.

Kampania informacyjna w ramach projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA  „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005

[sk]