Odstrzał dzików na Bocheńszczyźnie

06.07.2020
Wojewoda Małopolski wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. W obwodach łowieckich zlokalizowanych na terenie powiatu bocheńskiego, łącznie odstrzelonych zostanie 98 sztuk.

Rozporządzenie wojewody obejmuje powiaty: bocheński,brzeski, chrzanowski, dąbrowski,krakowski ziemski, limanowski, miechowski,myślenicki,nowosądecki ziemski, olkuski, proszowicki, tarnowski  grodzki oraz ziemski, wadowicki i wielicki.

Odstrzał sanitarny wolno żyjących dzików ma zostać przeprowadzony do 31 grudnia 2020 r.

Wystąpienie afrykańskiego pomoru świń powoduje ogromne straty gospodarcze, w związku z powyższym, w celu zwalczenia tej choroby i zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się, konieczna jest realizacja odstrzału sanitarnego zgodnie ze strategią Głównego Lekarza Weterynarii.

sk