Obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej

16.04.2019
13 kwietnia starosta bocheński Adam Korta, wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz członek zarządu powiatu Marek Rudnik uczestniczyli w obchodach 79. rocznicy zbrodni katyńskiej. Rozpoczęły się mszą św. w Bazylice św. Mikołaja, a następnie jej uczestnicy przemaszerowali pod pmnik katyński.

Przemawiając do zgromadzonych starosta powiedział m.in.: „Ewidentnie powodem tej przerażającej zbrodni była chęć pozbawienia narodu polskiego warstwy przywódczej, elity intelektualnej, by uniemożliwić odrodzenie polskiej państwowości. Zwraca uwagę podobieństwo zbrodni katyńskiej do równolegle prowadzonych przez III Rzeszę Niemiecką akcji eksterminacyjnych, skierowanych przeciwko polskiej inteligencji.

Mimo tych potwornych strat w biologicznej tkance narodu polskiego okupantom nie udało się złamać woli Polaków, ale ubytki elity przywódczej dawały znać jeszcze wiele dziesięcioleci po wojnie i praktycznie są odczuwalne do dzisiaj”.

Ostatnią część uroczystości stanowiło złożenie kwiatów przed pomnikiem, na którym umieszczono ok. 120 nazwisk żołnierzy i oficerów WP, związanych z Bocheńszczyzną, a którzy zostali zgładzeni wiosną 1940 r. na mocy politycznej decyzji Stalina.

kh