kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Bochni

Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Bochni

Dodano: 12.11.2019 13:00 Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Bochni
Bocheńskie obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną w Bazylice św. Mikołaja, sprawowaną w intencji Ojczyzny, Powiatu i Miasta.

Po jej zakończeniu odbył się tradycyjny przemarsz pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920” z orkiestrą górniczą, pocztami sztandarowymi, żołnierzami z 21 Batalionu Logistycznego im. gen. bryg. Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego oraz wszystkimi uczestnikami uroczystości.

Po odegraniu Hasła Wojska Polskiego Starosta Bocheński Adam Korta przywitał wszystkich zgromadzonych i wygłosił okolicznościowe przemówienie w którym poruszył kwestie Grobu Nieznanego Żołnierza w Bochni.

Nie wdając się w tym miejscu w dywagacje, czy rzeczywiście mogiła ta skrywa szczątki nieznanego, a może nieznanych żołnierzy, chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że nasze miasto nie ma swojej symbolicznej mogiły, poświęconej tym wszystkim, którzy oddali życie za Polskę, a ich doczesne szczątki spoczywają w anonimowych grobach. To wyzwanie dla współczesnego pokolenia i jako starosta deklaruję pomoc w powstaniu takiego miejsca. Miejsca zbiorowej pamięci o tych, o których zapomniano - mówił Adam Korta.

Następnie została odczytana decyzja MON o mianowaniu funkcjonariuszy na wyższe stopnie wojskowe. Po zabraniu głosu przez Senatora Włodzimierza Bernackiego, Posła Stanisław Bukowca oraz Burmistrza Miasta Bochnia Stefana Kolawińskiego, oficer 21 Batalionu Logistycznego odczytał Apel Pamięci a kompania honorowa oddała salwę honorową.

Licznie przybyłe delegacje złożyły wieńce  i wiązanki kwiatów przed pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920”. Na zakończenie tej części uroczystości  Orkiestra Górnicza Kopalni Soli w Bochni odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

mm