Nawigacja

O niedokończonej historii w bocheńskiej bibliotece

17.04.2019
Wczoraj pisarka Agnieszka Gola spotkała się w bocheńskiej bibliotece z czytelnikami, na promocji książki o Janusz Kuligu pt. „ Niedokończona historia”. Autorka książki opowiada historię naszego rodzimego rajdowca, pochodzącego z Łapanowa, pokazuje też co działo się za kulisami największych rajdów.Pisze o ogromnym talencie Janusza i wspaniałej osobowości. Z książki dowiemy się dlaczego Janusz miał ukruszony przedni ząb? Skąd wzięła się ksywka Rysopis? I jakie sposoby miał Kulig na swoich rywali. Jednak po mimo wielu ciekawych i wesołych historii to niełatwa opowieść bo niedokończona… 

Podczas wczorajszego  wieczoru, który był pełen emocji i wspomnień sala biblioteki wypełniła się po brzegi. Zgromadzonych gości przywitał Adam Korta,  starosta bocheński, a także prowadząca spotkanie Dorota Rzepka, Dyrektor Biblioteki. O Januszu opowiadali rodzice i Michał Bębenek, ale nie zabrakło też rodziny, w tym  siostry rajdowca Ewy. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się m.in., że to właśnie mama była najwierniejszym kibicem i rejestratorem czasów, a także, że Janusz miał talent muzyczny, świetnie grał na trąbce, wszyscy też podkreślali, że miał niesamowite poczucie humoru i dystans do siebie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć z prywatnej kolekcji rodziców Janusza. 

Janusz Kulig był wyjątkową postacią, nie tylko dla mieszkańców Łapanowa ale i całego Powiatu Bocheńskiego, przez lata wpisał się w karty historii, będąc najwybitniejszym sportowcem powiatu. Był też pierwszą osobą odznaczoną wyróżnieniem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego, dlatego uznaliśmy, że promocja tej książki i wspomnienie Janusza idealnie wpisze się w obchodu XX-lecia Powiatu -mówił Adam Korta, starosta bocheński. 

Podczas spotkania wręczone zostały książki zwyciężczynią konkursu o Januszu Kuligu Pani Agnieszce Sikorze, oraz Małgorzacie Jeziorek, którym jeszcze raz gratulujemy. Na zakończenie spotkania Adam Korta, starosta podziękował autorce, rodzicom, gościom specjalnym braciom Michałowi i Grzegorzowi Bębenkom, a także wszystkim, który z postanowili tego wieczoru wspominać z nami Janusza Kuliga. Po spotkaniu autorka podkreślała, że było to jedno z najlepszych spotkań poświęconych Januszowi Kuligowi, pełne dobrej energii i ciepła.


W tym roku minęło 15 lat od tragicznej śmierci Janusza Kuliga, wybitnego kierowcy rajdowego pochodzącego z Bocheńszczyzny, uhonorowanego wyróżnieniem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego. Wyjątkowej postaci, która na trwałe zapisała się w pamięci nie tylko wielbicieli rajdów samochodowych. 

Janusz Kulig był trzykrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych (1997, 2000, 2001), dwukrotnym wicemistrzem Polski (1998, 1999), dwukrotnym mistrzem Europy Centralnej (1998, 1999) i mistrzem Słowacji (2001). Odniósł kilkanaście zwycięstw w rundach mistrzostw Polski, startował także w mistrzostwach świata. Rajdy samochodowe były całym jego życiem. 13 lutego 2004 roku Janusz Kulig zginął na przejeździe kolejowym w Rzezawie. Zakończyła się pewna epoka w motorsporcie. 

Agnieszka Gola, autorka takich książek jak „110 %. Poznaj prawdziwe oblicze sportu” i „Prawdziwy Tal(a)ent” (wywiad-rzeka z Talantem Dujszebajewem) postanowiła zebrać wszystkie dotąd nieopublikowane wspomnienia o Januszu Kuligu w książce pt. „Niedokończona historia. Janusz Kulig”, której premiera była 3 kwietnia 2019 r.
„Niedokończona historia” to rozmowy z ludźmi, którzy byli najbliżej Mistrza. Rodzina, przyjaciele, team sportowy, kierowcy i piloci rajdowi. Wśród nich Sobiesław Zasada, Leszek Kuzaj, Maciej Wisławski – sportowiec, Michał Kościuszko WRC rally team i jeden z największych rywali Janusza – Krzysztof Hołowczyc.

Wydarzenie odbyło się w ramach 20-lecia Powiatu Bocheńskiego. Organizatorami spotkania byli: Starosta Bocheński Adam Korta oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni. 

kk/sk