Nawigacja

Narodowe Czytanie

14.09.2023
Miniony weekend to nie tylko Weekend z zabytkami. Na bocheńskim Rynku odbyło się dwunaste Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo. W tym roku czytano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Wśród czytających był Wicestarosta Ryszard Drożdżak, Anna Wojakiewicz Sekretarz Powiatu oraz Maciej Piątek – Zastępca Dyrektora Wydziały Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bochni.

Akcja Narodowego Czytania odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W Bochni organizatorem wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczne w Bochni. Imprezę czytelniczą otwarli Stefan Kolawiński Burmistrz Miasta Bochnia i Ryszard Drożdżak wicestarosta. Fragmenty powieści czytali samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, nauczyciele i uczniowie.

Nad Niemnem to powieść Elizy Orzeszkowej, uważana za arcydzieło powieści realistycznej, w której Eliza Orzeszkowa zawarła propagowane przez siebie idee pozytywizmu i własne wspomnienia z okresu powstania styczniowego.