12.09.2019
Za nami ósma edycja Narodowe Czytania, które od samego początku obecne jest w Bochni. Tym razem mogliśmy wysłuchać urywek polskich nowel. Pośród ponad 20 osób czytających znalazło się liczne grono reprezentantów Powiatu Bocheńskiego, ze starostą Adamem Kortą na czele. Prócz niego powiat reprezentowali: wicestarosta Ryszard Drożdżak, przewodnicząca Rady Powiatu Bernadetta Gąsiorek, sekretarz powiatu Anna Wojakiewicz oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Pani Ewy Wiaderny.

W tym roku z ponad stu nadesłanych propozycji Para Prezydencka wybrała 8 nowel, napisanych przez najwybitniejszych polskich prozaików. Były to:
1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Czytanie ich fragmentów miało miejsce w sobotę 7 września na bocheńskich Plantach.

Jak co roku o strawę materialną, w postaci pysznych przekąsek, serwowanych zarówno uczestnikom, jak i widzom, zadbali uczniowie Zespołu Szkół nr 3