Nawigacja

Na pardubickiej ziemi …

19.04.2022
fot. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bochni
Dobiegła końca realizacja jednej z mobilności w ramach projektu „Na styku kultur - czyli zobacz, poznaj, posmakuj i zrozum”. Przez dwa tygodnie uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia i Szkoły Przysposabiającej odwiedzili Czechy i współpracowali ze szkołą zawodową specjalną w Chroustovicach, a mieszkali w słynnych z konnych wyścigów i wypieku piernika Pardubicach.

Szkoła w Chroustovicach jest szkołą praktyczno-zawodową, kształci młodzież w 17-stu zawodach. Motto szkoły brzmi „Nie martw się teorią, zostań rzemieślnikiem!”. Nauczanie nastawione jest przede wszystkim na przygotowanie zawodowe i tym samym stwarza idealne warunki do nauczania uczniów, u których pojawiają się problemy w przyswajaniu wiedzy teoretycznej. Szkoła posiada świetną bazę dydaktyczną i stwarza idealne warunki do rozwoju zawodowego. W związku z tym, że tematem przewodnim mobilności było zrozumienie kultury, sztuki, tradycji i drugiego człowieka uczniowie SOSW poszukiwali relacji między kulturą, sztuką, religią rodzimą a kulturą, sztuką i religią Czech. Dostrzeganie podobieństw, różnic i odmienności, a także pełna ich akceptacja wpłynęła na wzmacnianie tożsamości uczniów bocheńskiej szkoły i tożsamości kolegów ze szkoły partnerskiej. Zaplanowane cele realizowali poprzez zajęcia edukacyjne w szkole, wycieczki edukacyjne, lekcje muzealne i wspólną zabawę.

Projekt rozpoczął się od zapoznania się z uczniami i nauczycielami oraz od zwiedzenia szkoły partnerskiej. Uczniowie opowiedzieli o szkole o Solnym Grodzie, zaprezentowali stroje krakowskie i poczęstowali kolegów przywiezionymi z Polski smakołykami. Czesi oprowadzili swoich gości po Pardubicach i wspólnie zwiedzili rynek, Zamek Pardubicki, spacerowaliś po parku i podziwiali piękne pawie, które go zamieszkują. Po zwiedzeniu Muzeum Piernika w miejscowości Raby, wspólnie wypiekali pierniki według pardubickiej receptury. Innym ciekawym doświadczeniem a zarazem możliwością poznania tradycji czeskiego teatru marionetek, była wspólna wizyta w Muzeum Marionetek w Chrudimie, gdzie nie tylko zwiedzali ale również brali udział w lekcji muzealnej. Uczyli się poruszać lalkami a nawet tworzyć animacje filmowe z udziałem lalki. Zwiedzili także miasto Kutná Hora, które jest najcenniejszym historycznie miastem Republiki Czeskiej, poznali historię miasta i jej mieszkańców. Bardzo ciekawym doświadczeniem była wizyta w Muzeum i kopalni srebra. Przeciskanie się wąziutkimi, niskimi korytarzami dostarczyło emocji i pokazało w jak trudnych warunkach pracowali górnicy.Wizyta ta stała się inspiracją do wspólnych warsztatów tworzenia biżuterii. W Kutnej Horze zwiedzili też kościół świętej Barbary, którą i tutaj górnicy mieli za swoją patronkę. Odwiedzili także Kaplicę Czaszek zbudowaną z czterdziestu tysięcy ludzkich kości. Podobna kaplica ale znacznie mniejsza znajduje się również po stronie polskiej w Kudowie Zdroju. 

Uczniowie odwiedzili również Pragę, podziwiali wspaniałe praskie ZOO, płynęli rejsem widokowym po Wełtawie, poznając w ten sposób najważniejsze zabytki stolicy Czech. Wielu wrażeń dostarczył im spacer po Moście Karola, widok Zamku na Hradczanach i spacer po urokliwych uliczkach Starego Miasta. Efektem tych podróży są plakaty, które wspólnie z czeskimi przyjaciółmi wykonali w czasie zajęć edukacyjnych w szkole. Zbliżająca się pora świąt Wielkanocnych sprzyjała poznawaniu tradycji świąt. Wspólnie piekli i dekorowali wielkanocne pierniczki. Ciekawostką jest, że zamiast wielkanocnej baby na czeskich stołach obowiązkowym ciastem jest mazaniec pieczony tradycyjnie w Wielką Sobotę (w Czechach zwaną Białą Sobotą). Nazwa ciasta pochodzi od dawnego pieczywa wielkanocnego, które kroiło się w kromki,  maczało w winie i smarowało(mazało) miodem. Ciekawostką jest również informacja o zwyczajach śmigusowych. W Czechach chłopcy wierzbowymi witkami smagają dziewczęta. 

Projekt jest finansowany z funduszy UE,  w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

[sk]