Młodzież Zapobiega Pożarom - eliminacje powiatowe

10.04.2019
W ubiegłym tygodniu odbyła się dziewiętnasta eliminacja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", w której rywalizowało 24 uczniów, zwycięzców eliminacji gminnych. Turniej odbył się pod patronatem starosty bocheńskiego Adama Korty.

W tegorocznej edycji rywalizowała rekordowa liczba 2269 uczniów (najwięcej w mieście Bochnia - 1408). W elimnacjach wzięły udział wszystkie gminy i miasta powiatu. Uczniowie rywalizowali pod okiem Jury w składzie: Tadeusz Cichoń (przewodniczący), Stanisław Cagiel, Witold Sajak, Tadeusz Olszewski i Paweł Linca przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Bochni.

Po krótkim przypomnieniu regulaminu i zasad turnieju przystąpiono do pierwszej części rozgrywki - testu pisemnego składającego się z 40 pytań ułożonego przez st. kpt. Witolda Sajaka z Komendy Powiatowej PSP w Bochni. Nie sprawił on uczniom większej trudności, większość rozwiązała zadania przed upływem 40 regulaminowych minut. Rekordzista (Oskar Trojan z Rajbrotu) oddał komisji swoja pracę juz po 11 minutach. Nikt nie wykorzystał pełnego czasu na wypełnieie testu.

Następnie odczytano wyniki eliminacji testowej oraz poinformowano, że do ustnej rozgrywki finałowej, komisja zakwalifikowała po troje uczniów z najlepszymi wynikami z testu pisemnego z każdej grupy wiekowej.

W czasie, gdy komisja przeprowadzała ustny finał, uczniowie i ich opiekunowie, a także uczniowie niektórych klas SP nr 5,  uczestniczyli w pokazie strażackiego sprzętu, który na przyszkolnym parkingu przygotowali strażacy z JRG Komendy Powiatowej w Bochni: mł. asp. Tomasz Gołdas, asp. Jan Dudek, ogn. Tomasz Anielski.

Jako pierwsi odpowiadali na trzy pytanie finaliści I grupy wiekowej, czyli uczniowie szkół podstawowych, po nich gimnazjaliści i na końcu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W każdej grupie wiekowej pytania były takie same. Dla każdego zawodnika przygotowano rozsypanki tekstowe i obrazkowe, były też pytania zamknięte. Każdy finalista oprócz punktów z testu pisemnego dostawał bonus za zajęte w tym teście miejsce.

Przed ogłoszeniem wyników Turnieju nastąpiło wręczenie pucharu szkole, w której największy procent uczniów uczestniczył w szkolnych eliminacjach. W tym roku puchar oraz nagrody w postaci sprzętu sportowego odebrał Mateusz Dudzik - Dyrektor Gimnazjum im. Janusza Kuliga , któremu towarzyszyli uczniowie tej szkoły.

Następnie wręczono dyplomy i nagrody, kótre laureaci otrzymali z rąk Wicestarosty Ryszarda Drożdżaka, Wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Jana Kuliga oraz Komendanta Powiatowego PSP w Bochni - mł. bryg. Roberta Cieśli.

Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Bochni, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bochni, MSWi A.

Wyniki końcowe finalistów eliminacji powiatowej 2019:

1. Grupa I (10 - 13 lat):

1. Mikołaj Cieśla - Tarnawa

2. Gabriela Fiołek - Mikluszowice

3. Julia Słonina - Krzeczów.

2. Grupa II (14 - 16 lat):

1. Dawid Kolanowski - Mikluszowice

2. Małgorzata Piwowarczyk - Tarnawa ,

3. Wiktoria Klejdysz - Stanisławice

3. Grupa III (17 - 19 lat):

1. Gabriela Wójcik - MDP OSP Tarnawa,

2. Bartłomiej Machaj - ZS nr 3 Bochnia,

3. Adrian Nowak - CKZiU w Łapanowie.

Powiat bocheński w eliminacjach wojewódzkich OTWP 2019, które odbędą się 27 kwietnia w Wieliczce -Mediateka - Biblioteka, PI. Prof. Mieczysława Skulimowskiego 3, reprezentować będą tylko nie tylko zwycięzcy poszczególnych grup. ale także zdobywcy drugich miejsc.

Trzymamy kciuki, powodzenia!!!

sk