kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Powiat Bocheński na Facebooku
Wyszukiwarka

Aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Laparoskop zamiast skalpela

Laparoskop zamiast skalpela

Dodano: 10.04.2019 14:00 Laparoskop zamiast skalpela
Już nie przy pomocy skalpela, ale laparoskopu wykonuje się operacje przepukliny pachwinowej w bocheńskim szpitalu. W taki sposób od dawna operuje się także pęcherzyki żółciowe i wyrostki robaczkowe.

 

- Wszystkie możliwe zabiegi, które mogą być wykonywane laparoskopowo, wykonujemy tą właśnie metodą. Jest zdecydowanie korzystniejsza dla pacjenta: pacjenci krócej przebywają w szpitalu, mają mniejsze dolegliwości bólowe i jest mniej powikłań pooperacyjnych związanych z zakażeniem miejsca operowanego – wylicza dr n. med. Łukasz Strzępek z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowej z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w bocheńskim szpitalu.

W ten sposób bocheńska lecznica utrzymuje się na europejskim poziomie. 90 procent operacji wycięcia pęcherzyka (nie wszystkie kwalifikują się do zabiegu laparoskopowego) jest wykonywana bez skalpela, w przypadku wyrostka robaczkowego to ponad 50 proc. wszystkich zabiegów.

Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Urazowej z Pododdziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w ciągu roku wykonuje się 1500 operacji. Realizuje je zespół sześciu chirurgów i czterech ortopedów.

W ramach rozbudowy Anestezjologii i Intensywnej Terapii bocheńskiego szpitala chirurgia zyska dodatkową przestrzeń. Będzie to sala opatrunkowa, o którą powiększy się ten oddział. Prace budowlane są mocno zaawansowane. Wszystko wskazuje na to, że zakończą się już w kwietniu.

 

 

kh