Kontynuacja budowy łącznika przed nami!

19.07.2022
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Bocheński Adam Korta i Burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński podpisali umowę trójstronną zakładającą kontynuację budowy połączenia drogowego węzła autostradowego Bochnia z DK 94.
Dzisiejsze podpisanie tego porozumienia to dobra informacja, która przybliża nas do zakończenia tej kluczowej dla naszego regionu inwestycji. Finalizujemy plany i rozmowy, które toczyły się od kilku lat i w które zaangażowanych było wiele samorządów i samorządowców. Mam nadzieję, że już niebawem, będziemy mogli wbić pierwszą łopatę.
mówi starosta Adam Korta

Podpisana umowa zakłada budowę II i III etapu.  II etap przebiegać będzie od ulicy Krzeczowskiej do Brzeskiej i zakłada budowę wiaduktu nad torami kolejowymi. Trzeci etap natomiast skomunikuje węzeł autostradowy z ul. Proszowską (DK 965), drogą ta będzie prowadzić wzdłuż autostrady A4 w kierunku zachodnim. Dzisiejsze porozumienie zakłada partycypowanie w kosztach realizacji projektu tym samym Powiat Bocheński i Miasto Bochnia przeznaczają  na ten cel prawie po 135 tys. zł, zaś województwo małopolskie prawie 270 tys zł. Całkowita wartość budowy obu etapów to prawie 1,8 miliona złotych. Zadanie będzie również dofinansowane ze środków unijnych.

Cieszę się że ta długo wyczekiwana inwestycja jest kontynuowana i cieszę się z tego partnerstwa. Bezpośrednie połączenie drogowe autostrady A4 z drogą krajową nr 94 jest kluczowe, nie tylko dla miasta, w kontekście uspokojenia ruchu kołowego w centrum, ale i całego regionu, rozwijając jego sieć drogową
powiedział Stefan Kolawiński, Burmistrz Miasta Bochnia

W listopadzie 2019 roku Starosta Bocheński wspólnie z Burmistrzem Bochni podpisali z Wicemarszałkiem Małopolski umowę na realizację I etapu łącznika autostradowego. Budowa trwała dwa lata i kosztowała  41 milionów złotych. Z czego 36 dofinansowano z UE.  Powstał prawie 2 kilometrowy odcinek nowej drogi wraz z niezbędną infrastrukturą. W ramach inwestycji powstały także trzy skrzyżowania w tym rondo na wlocie do ulicy Krzeczowskiej.

W podpisaniu wzięli udział Łukasz Smółka i Józef Gawron wicemarszałkowie województwa małopolskiego, Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego, Anna Mikosz i Piotr Dziurdzia radni województwa małopolskiego i Ryszard Drożdżak wicestarosta bocheński.