Nawigacja

Konkurs Wiedzy o Sejmie RP

22.06.2022
Konkurs Sejmowy
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
Konkurs Sejmowy
Blisko 50 uczniów z szkół średnich reprezentujących powiat bocheński, brzeski oraz dąbrowski na zaproszenie Posła na Sejm RP Stanisława Bukowca oraz Starosty Bocheńskiego Adama Korty wzięło udział w Konkursie Wiedzy o Sejmie RP.

Organizatorami turnieju, który odbył się w hali Zespołu Szkół nr 1 w Bochni było Biuro Poselskie Stanisława Bukowca wraz z Kancelarią Sejmu oraz Starostwo Powiatowe w Bochni. Zmagania poprzedził wykład poprowadzony przez przedstawicieli Wszechnicy Sejmowej – Mikołaja Kałuszko oraz Ireneusza Nowaka na temat historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, trybu ustawodawczego, a także zagadnień związanych z architekturą budynków polskiego parlamentu.

Podczas części konkursowej młodzież musiała zmierzyć się ze specjalnie przygotowanym przez gości z Warszawy testem, do którego pytania oparto w dużej mierze na znajomości sejmowego regulaminu oraz Konstytucji RP.

Prezentowany przez uczestników wysoki poziom sprawił, iż o kolejności czołowych miejsc zadecydowała dopiero dogrywka. Ostatecznie zwycięzcą rywalizacji został Filip Pytka z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, drugie miejsce zajęła Zuzanna Wcisło z Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej, natomiast trzecia lokata przypadła ponownie reprezentantowi I LO z Bochni – Szymonowi Opoce.

Gratuluję serdecznie zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Wszyscy wykazali się naprawdę dużo wiedzą
mówi Starosta Bocheński Adam Korta

Najlepsi uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Do rąk zdobywcy pierwszego miejsca trafił dodatkowo upominek dla najlepszego uczestnika Ziemi Bocheńskiej ufundowany przez Starostę Bocheńskiego Adama Kortę. Natomiast wszyscy uczestnicy turnieju na zaproszenie posła Stanisława Bukowca już we wrześniu będą mieli okazję zwiedzić gmach sejmu i przysłuchać się obradom plenarny.