Nawigacja

Konferencja z udziałem Pawła Wdówika Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami

18.05.2022
Konferencja dot. działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
Konferencja dot. działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odwiedził wczoraj Bocheńszczyznę. Zachwycił się nowo otwartym Środowiskowym Domem Samopomocy w Cerekwi oraz spotkał się w Starostwie Powiatowym w Bochni z przedstawicielami samorządów i jednostek pomocy społecznej z regionu tarnowskiego.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi. Placówka funkcjonuje w zaadaptowanym budynku byłego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Remont został wykonany przez Powiat Bocheński, który pozyskał dotację w ramach Programu „Za życiem”. Obecnie placówkę prowadzi Fundacja im. Św. Brata Alberta i zapewnia wsparcia dla blisko 30 podopiecznych.

Dziękuję Panu ministrowi za wizytę na Bocheńszczyźnie. Problemy pomocy społecznej to obszary naszego działania na który kładziemy szczególny nacisk. W ostatnich latach przeprowadziliśmy szereg ważnych inwencji, które pomogą osobom z niepełnosprawnościami. Nowy blask zyskał budynek w Cerekwi, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy przeszedł termomodernizację, przed PCPR w Bochni powstał nowy parking. Potrzeby jednak są dużo większe, dlatego cały czas staramy się pozyskiwać kolejne środki zewnętrzne
wyjaśnia Adam Korta Starosta Bocheński.

Głównym punktem wizyty było spotkanie w Starostwie Powiatowym w Bochni i dyskusja na temat możliwości wsparcia i pomocy dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz Pawła Wdówika wzięli w nim udział Posłanki na Sejm RP Józefa Szczurek – Żelazko i Anna Pieczarka, Starosta Bocheński Adam Korta oraz liczni przedstawiciele samorządów i placówek opieki społecznej z regionu tarnowskiego.

Podstawową rzeczą, której potrzebują osoby niepełnosprawne jest prawo do niezależnego życia, do dostępności do obiekt  i usług oraz do  edukacji i do zatrudnienia
mówił w czasie spotkania minister Paweł Wdówik.