Nawigacja

Jubileuszowy – 40. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych pod patronatem Starosty Bocheńskiego

14.01.2022
Jubileuszowy 40. Małopolski Przeglą Grup Kolędniczych
fot. Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej
Jubileuszowy 40. Małopolski Przeglą Grup Kolędniczych "O Lipnicką Gwiazdę"
„Na szczęście, NA ZDROWIE, na ten Nowy Rok…” – tymi słowami już po raz czterdziesty ze sceny lipnickiego Domu Kultury kolędnicy będą składać noworoczne życzenia. W tych trudnych, pandemicznych czasach przede wszystkim zdrowie jest tym czego każdy z nas życzyłby sobie najbardziej i aby nikomu go nie zabrakło.

Rok 2022 jest rokiem wyjątkowym bowiem właśnie teraz przypada jubileuszowa czterdziesta edycja Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę”. Ze względu na wprowadzone obostrzenia wydarzenie będzie odbywało się w formie on-line, bez udziału publiczności. Pomimo braku widzów cieszy jednak fakt, że w Gminnym Domu Kultury pojawią się grupy kolędnicze, by kultywować tą piękną, prastarą tradycję.

W sobotę - 15 stycznia od godziny 14:00 swoje programy prezentować będzie 10 dziecięcych i 3 młodzieżowe grupy kolędnicze. W niedzielę  - 16 stycznia obejrzymy występy 9 dorosłych grup kolędniczych. Łącznie Lipnica przyjmie więc w swe progi 22 zespoły.

Konkursowe prezentacje oceniać będzie komisja artystyczna w składzie: prof. Stanisław Węglarz – etnolog (przewodniczący jury), Beata Rompała – regionalista, Aleksander Smaga – muzyk. Kolędnicy podczas dwudniowego wydarzenia walczyć będą zarówno o główną statuetkę czyli „Lipnicką Gwiazdę” jak również o nominacje na: Pastuszkowe Kolędowanie – Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych w Podegrodziu, które odbędą się w dniach 29-30.01.2022 (grupy dziecięce i młodzieżowe) oraz na 50. Jubileuszowy Góralski Karnawał i Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej odbywający się w dniach 9-13.02.2022 r. (grupy dorosłe).

W sobotę w czasie obraz jury będą Państwo mogli obejrzeć jasełka w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Lipnicy Murowanej, zaś niedzielne oczekiwanie na wyniki dorosłych grup kolędniczych umili Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu który zaprezentuje się z kolędowym repertuarem.

Organizatorem Przeglądu jest Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, zaś współorganizatorami Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej. Honorowy patronat nad Przeglądem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Starosta Powiatu Bocheńskiego – Adam Korta oraz Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala.

Wszystkich miłośników lipnickiego Przeglądu Grup Kolędniczych zachęcamy do uczestnictwa w jego internetowej transmisji  - link zostanie udostępniony w dniu przeglądu na stronie www.kulturalipnica.pl.

[sk]