Nawigacja

Jubileusz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej

21.09.2021
Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej
Od 20 lat nie są obojętni na to wszystko, co składa się na historię pięknej Żegocińskiej Ziemi pisaną życiem i pracą... Mowa o Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej, która obchodzi właśnie swój jubileusz. Jeden z twórców stowarzyszenia – Czesław Pączek został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi.

Stowarzyszenie powstało 20 lat temu. Podstawowymi celami stowarzyszenia jest ocalenie od zapomnienia dorobku kulturalnego i tradycji ludowej oraz podejmowanie działań mających na celu utrwalenie i zachowanie tego dorobku dla przyszłych pokoleń. Ważnym aspektem działalności stowarzyszenia jest również inicjowanie prac nad rozwojem regionu w dziedzinie szeroko rozumianej kultury, gospodarki i turystyki.

Inicjatorem tych wszystkich działań był Czesław Pączek. W dowód uznania działalności na rzecz społeczności lokalnej, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Czesława Pączka Złotym Krzyżem Zasługi. Z wnioskiem o przyznanie medalu wystąpił Starosta Bocheński Adam Korta.

Dziękuję oraz gratuluję Panu Czesławowi i wszystkim członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej za dotychczasowe 20 lat pracy na rzecz promocji pięknej Ziemi Żegocińskiej. Od lat aktywnie włączają się Państwo w organizację Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego dokładając swoją cegiełkę do promocji zabytków Ziemi Bocheńskiej
mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Obchodom jubileuszu towarzyszył także benefis i promocja tomiku wierszy odznaczonego Czesław Pączka pt. „Przemijanie”. Przygotowana została również wystawa fotograficzna „20 lat działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy”.[mm]