Nawigacja

Dziś Dzień Jeża

10.11.2021
Jeże to małe i pożyteczne ssaki występujące w naszym kraju. Jeże nie są zwierzętami hodowlanymi i nie można ich trzymać w domu. Podkreślmy też, że wbrew powszechnie panującym opiniom nie jedzą jabłek, są bowiem mięsożercami. Co ma jednak jeż wspólnego z ochroną środowiska i klimatu?

Otóż przede wszystkim zaznaczmy na początku, że jeże to ssaki będące pod ochroną, więc chroniąc je, chronimy także nasze naturalne środowisko. Pamiętajmy jednak, że ochrona jeża polega głównie na pomocy rannym lub chorym osobnikom poprzez zapewnienie im pomocy weterynarza. Nie można przenosić zdrowych osobników z miejsca na inne miejsce, gdyż może im to zaszkodzić. Jeśli bowiem jest to samica, istnieje ryzyko, że nie znajdzie drogi powrotnej do młodych. Pamiętajmy też, że do chwytania i przenoszenia jeży upoważnione są wyłącznie odpowiednie organizacje.

Bardzo ważna rola jeża w ochronie środowiska wynika z faktu, iż jest on mięsożercą. Jeże zjadają głównie: ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, owady, a nawet węże, padlinę i myszy. Właśnie dzięki „diecie” bogatej w ślimaki i inne szkodniki zmniejsza się ilość koniecznych do zastosowania w ogrodzie środków chemicznych, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i środowisko.
Pamiętajmy, że ochrona środowiska i klimatu to nie tylko popularne tematy tj. segregacja śmieci czy stosowanie energooszczędnych rozwiązań, ale też ochrona naszych małych przyjaciół, którzy codziennie walczą o przetrwanie, po cichu pomagając nam w naszych ogrodach.

Powiat Bocheński realizuje we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego projekt zintegrowany LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”. Program jest finansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.