Nawigacja

Co w niedzielę podczas weekendu...?

08.09.2023
Niedziela to finałowy dzień Weekendu z zabytkami. Równie bogaty w wydarzenia i atrakcje. Zabytki, spacery tematyczne, gry miejskie, spotkania z wyjątkowymi ludźmi, zabytkowe pojazdy i wiele wiele innych…

Podobnie jak w sobotę będzie można zobaczyć zabytki sakralne. Nie tylko te najbardziej znane czyli  wpisany na listę UNESCO Św. Leonarda w Lipnicy Dolnej czy też kościółek Kazimierzowski na Górnym Gościńcu w Łapczycy, ale również kościoły w Trzcianie, Kamionnej, Rozdzielu, Rajbrocie, Tarnawie, Sobolowie, Łapanowie, Rzezawie i Mikluszowicach.

Od rana w Centrum Informacji Turystycznej można wziąć udział w Grze Terenowej, a bocheńskim magistracie zabytkowy zegar.

Stowarzyszenie Bochniaków wspólnie z Teatrem Artystokrackim również przygotowało Grę Terenową pt. „Zaginiony obraz”. Rozpocznie się przy Domu Bochniaków o godz. 10:30. Możemy uchylić rąbka tajemnicy, ze tym razem to Teodora Matejkowa będzie potrzebować pomocy w odnalezieniu obrazu swojego męża.

Od 13 zaprasza Kopalnia Soli Bochnia, której wybrane trasy można zwiedzić z 50 % upustem! Bilet ze zniżką najlepiej kupić on line.

Prognozowana piękna pogoda powinna zachęcić do aktywności na świeżym powietrzu. Polecamy spacer na Pasierbicką Górę i na Górę Kamionną lub spacer po malowniczej Lipnicy Murowanej. Na zwiedzanie gospodarstwa zaprasza Borówkowy Rój w Lipnicy, na piknik Pasieka u Kiejdów, na degustacje Winnica Chronów, a na rekreacyjną zabawę terenową z kuchnią w tle Frankówka Mała z Cichawki.

Dla chcących poznać lokalną tradycję polecamy Eko muzeum w Sobolowie, Izbę Regionalną w Lipnicy Murowanej oraz Ośrodek Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu. Swoje zbiory zaprezentują Muzeum Motyli oraz Kopalnia Sztuki.

Niedziela to ostatni dzwonek aby zobaczyć ruiny kościoła pw. Chrystysa Zbawiciela, który znajduje się na terenie zakładu karnego w Wiśniczu.

Na niedzielę wiele atrakcji zafunduje państwu bocheńskie muzeum im. Prof. Stanisława Fischera. Oprócz wystaw stałych zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po czasowej wystawie „Lampa co z nocy dzień czyniła”, kustosz dr Iwona Zawidzka zaprasza na spacery po żydowskich cmentarz w Bochni i Nowym Wiśniczu.

Wcześniej na spacer śladami bocheńskich Żydów zaprasza Stanisław Mróz ze Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Spacer rozpocznie się na Rynku, a zakończy na cmentarzu Żydowski na Krzęczkowie. Jednocześnie w Domu Bochniaków będzie się można zapoznać z wystawą „Żyli wśród nas… getto w Bochni”. Również w Domu Bochniaków wieczorem odbędzie się wykład o sztuce złocenia.

Na finał Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego zapraszamy do Parku Rodzinnego Uzbornia. Tam od 14:00 nie lada gratka dla miłośników motoryzacji. Zawitają tam uczestnicy III Powiatowego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Uczestnicy wcześniej przejadą przez południe powiatu i zatrzymają się w Łapanowie na Rynku i koło kościoła w Trzcianie.

[mm]