Nawigacja

Centrum Zdrowia Psychicznego w budynku Pogotowia

05.07.2023
Zarząd Powiatu podczas wizyty gospodarczej w budynku Pogotowia
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni/S.Kierepka
Zarząd Powiatu podczas wizyty gospodarczej w budynku Pogotowia
Zarząd Powiatu zlecił opracowanie projektu koncepcyjnego w zakresie modernizacji i przebudowy budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja w Bochni na potrzeby uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego. Projekt ma powstać do końca roku.

Biuro projektowe odpowiedzialne za przygotowanie koncepcji wykona m.in. Program Funkcjonalno Użytkowy, kosztorys inwestorski, projekt aranżacji pomieszczeń i koncepcje architektoniczną.  

Projekt ma zostać przygotowany w ten sposób aby planowana modernizacja, przebudowa budynku, układ pomieszczeń dostosowany został do wymagań Centrum Zdrowia Psychicznego w zakresie oddziału dziennego psychiatrycznego, Poradni Zdrowia Psychicznego wraz z Punktem Zgłoszeniowo Koordynacyjnym oraz Zespołem Leczenia Środowiskowego.

Centrum docelowo będzie zapewniać kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej i środowiskowej.

Od dawna czyniliśmy starania aby budynek został zagospodarowany, najpierw na cele szkoły muzycznej II stopnia, niestety do dzisiaj nie doczekaliśmy się ostatecznej decyzji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które było zainteresowane przejęciem tego miejsca. Następnie budynkiem zainteresowana była Prokuratura Okręgowa w Tarnowie, która poszukiwała lokalizacji na siedzibę Prokuratury Rejonowej w Bochni, niestety powierzchnia budynku po Pogotowiu  jest za mała na potrzeby tej instytucji. Dlatego wspólnie z Zarządem podjęliśmy decyzję, iż nie możemy dłużej czekać i chcielibyśmy utworzyć w tym miejscu Centrum Zdrowia Psychicznego, które chyba każdy z nas się zgodzi, jest teraz tak bardzo potrzebne
podsumowuje starosta Adam Korta
 

Bardzo dziękuję Panu staroście za ten pomysł i tak ważną inicjatywę. Ze statystyk Policji wynika, że w ubiegłym roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej, a najczęstszą przyczyną przeważnie była choroba psychiczna czy zaburzenia psychiczne. Zdrowie psychiczne Polaków pogarsza się co raz bardziej, a niestety brakuje takich właśnie miejsc, gdzie ta pomoc będzie udzielana kompleksowo
mówi Jarosław Kycia, dyrektor bocheńskiego szpitala, pod które centrum będzie podlegać
 

Warto wspomnieć, że w 2022 roku odnotowano łącznie 14 520 prób samobójczych. Co trzecia próba zakończyła się zgonem (5 108).  Nastąpił nagły wzrost, jeśli chodzi o samobójstwa dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W samym 2022 roku na swoje życie targnęły się 2 093 osoby do 18. roku życia, w tym 85 dzieci młodszych niż 13 lat. Natomiast z badań przeprowadzonych przez Poradnię  Psychologiczno Pedagogiczną w Bochni, która przepytała młodzież ze szkół z powiatu bocheńskiego  wynika, m.in. że 77% osób doświadczyło stresu, 74,5% ma obniżony nastrój a aż 41,5% badanych wskazywała na występowanie problemów ze snem.

[sk]