Bocheńskie obchody 3. Maja

03.05.2021
Vivat Maj, 3 Maj! Dokładnie 230 lat temu Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalił Ustawę Rządową regulującą ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. BByła to pierwsza w Europie i druga na świecie spisana konstytucja. Ustawa była przełomem, zawierała nowatorskie rozwiązania ustrojowe, których celem było wzmocnienie państwa polskiego.

W rocznicę tego wydarzenia w Bazylice pw. Św. Mikołaja odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz powiatu Bocheńskiego: Starosta Bocheński Adam Korta, Wicestarosta Ryszard Drożdżak oraz członek Zarządu Marek Rudnik. W uroczystości uczestniczyli również Poseł na Sejm RP Stanisław Bukowiec, Radny Województwa Małopolskiego Piotr Dziurdzia oraz Burmistrz Miasta Stefan Kolawiński.

Po Mszy Św. przy tablicy upamiętniającej generała Jana Henryka Dąbrowskiego, urodzonego pod Bochnią twórcę Legionów Polskich, złożono kwiaty. Ze względu na panującą sytuacje na terenie kraju uroczystości odbyły się w ograniczonym zakresie oraz z zachowaniem reżimu sanitarnego.