Nawigacja

Bocheńskie obchody 1. sierpnia

02.08.2021
Uroczystości pod pomnikiem gen Leopolda Okulickiego
fot. Starostwo Powiatowe w Bochni
Uroczystości pod pomnikiem gen Leopolda Okulickiego
W dniu 1 sierpnia obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to społeczność Bochni i Powiatu Bocheńskiego uczciła tradycyjnie o godz. 17 złożeniem kwiatów pod pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego. W imieniu władz powiatu hołd bohaterom oddali Starosta Bocheński Adam Korta oraz członek zarządu Marek Rudnik.

Kilka godzin wcześniej starosta uczestniczył w Chodenicach w uroczystości przypominającej tragiczną śmierć mjr. AK Jana Kaczmarczyka ps. „Baca”, który zginął zamęczony 5 sierpnia 1944 r. z rąk Azerów, służących w pomocniczych formacjach niemieckich.

Majora Kaczmarczyka ukształtowała Polska niepodległa. Był przedstawicielem pokolenia, któremu dane było wzrastać w wolnym kraju, ale gdy ten kraj znów stanął nad przepaścią nie wahał się ani chwili i stanął w jego obronie – jak miliony mu podobnych. Stał się jednym z wielu kamieni rzuconych na szaniec nowej, niepodległej Polski. Winniśmy mu wieczną pamięć
mówił podczas uroczystości Starosta Bocheński Adam Korta.

W obu ceremoniach udział wziął również poseł na Sejm RP Stanisław Bukowiec, a także delegacje: samorządu miasta Bochni, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, policji i straży pożarnej, NSZZ „Solidarność”, Klubu Gazety Polskiej, Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W Chodenicach kwiaty złożyła również córka Majora Kaczmarczyka Janina Smith z najbliższą rodziną.