Nawigacja

Bibliotekarze nowocześni i zorientowani!

20.10.2020
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zakończyła cykl szkoleń dla bibliotekarzy z Bochni i powiatu bocheńskiego przeprowadzanych w ramach projektu „NOWOCZEŚNI i ZORIENTOWANI”, który był realizowany z programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadanie polegało na organizacji szkoleń, które pozwoliły bibliotekarzom na poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności, umożliwiły rozwój w sferze zawodowej, informatycznej i regionalnej. Edukacja przebiegała w dwóch kierunkach. „NOWOCZEŚNI” - szkolenia w zakresie nowych technologii i nietypowych akcji promujących czytelnictwo. „ZORIENTOWANI” – działania skupione na edukację regionalną, których głównym celem było pokazanie biblioteki jako ważnego ośrodka kulturotwórczego w lokalnym środowisku, wspomagającego lokalne inicjatywy, chroniącego i popularyzującego lokalne dziedzictwo.

Szkolenia zorganizowane w tych dwóch obszarach przeprowadzili: Karol Baranowski „Aplikacje i gry mobilne - nowatorskie narzędzia edukacji i promocji literatury”, Stanisław Paprota i Jacek Piotrowski „Regionalizm w bibliotece – promocja regionu” – szkolenie w Lipnicy Murowanej”, Dominika Drobiazg „Nowe media jako skuteczna forma promocji biblioteki” oraz Michał Szmaj „Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne. Poszukiwanie inspiracji, gromadzenie pamiątek, zbieranie relacji, narzędzia cyfrowe”.

Jak urządzić nowoczesną bibliotekę i stosować w jej pracy nowe technologie bibliotekarze przekonali się naocznie podczas wyjazdu studyjnego do prężnie działających bibliotek na terenie Małopolski: do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego – Galerii Książki w Oświęcimiu oraz do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

Rezultatem działań projektowych są nowe kompetencje bibliotekarzy w powiecie bocheńskim, poszerzenie ich wiedzy i umiejętności, a przez to podniesienie standardów usług oferowanych użytkownikom bibliotek. Efektem jest także opracowanie nowej oferty edukacyjno-regionalnej, nowych usług i form promocji czytelnictwa oraz wzmocnienie wizerunku biblioteki jako instytucji kulturotwórczej w środowisku lokalnym.

 

sk