kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Zalecam test na HIV -kampania informacyjna

Zalecam test na HIV -kampania informacyjna

Dodano: 12.03.2014 10:00
Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV to nowa kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS.

Kampania, która rozpoczęła się w listopadzie 2013 r. jest skierowana do środowisk medycznych – w szczególności lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych,  a poprzez te grupy zawodowe - do ogółu społeczeństwa.Celem działań kampanijnych jest upowszechnienie wczesnej diagnostyki zakażenia HIV, która ogranicza liczbę nowych zakażeń i pozwala w odpowiednim czasie rozpocząć terapię antyretrowirusową (ARV). Poprzez m.in. popularyzację aktualnych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) w zakresie testowania w kierunku HIV, a w szczególności wskazań klinicznych do zlecania pacjentowi badania na obecność wirusa, kampania przypomina, że zakażenie HIV należy wziąć pod uwagę w trakcie diagnostyki.

Liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Od 1985 r. do końca sierpnia 2013 r. wykryto w Polsce    17 084 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób. Każda osoba żyjąca z HIV, która nie wie, że jest zakażona może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni zachęca do bezpłatnego wykonywania testów na HIV.   Badania można wykonać w punktach konsultacyjnych na terenie całego kraju.

Najbliższy Bochni taki punkt mieści się  w Krakowie przy ulicy Olszańskiej 5 ( II piętro pokój 216B), punkt czynny w każdą środę  w godz. 12.00 do godz. 17.00. kontakt mailowy:  pkdkraków@o2.pl  oraz w Tarnowie  przy ulicy Mostowej 4a ( II piętro) punkt czynny w wybrane poniedziałki  (20 stycznia, 17 lutego, 17 marca, 14 kwietnia, 19 maja, 16 czerwca, 21 lipca, 18 sierpnia, 15 września, 20 października, 17 listopada, 15 grudnia) godz. 11.00 - 17.00 kontakt  mailowy 

kkh