kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » XI Europa Cafe i Festwial Rosołu -LGD Dolina Raby

XI Europa Cafe i Festwial Rosołu -LGD Dolina Raby

Dodano: 04.07.2018 07:00  XI Europa Cafe  i Festwial Rosołu -LGD Dolina Raby
W dniach 29-30 czerwca 2018 r. w hotelu „Nowa Bochnia” w Bochni odbyła się XI Europa Cafe połączona ze spotkaniem informacyjnym o projekcie „Transnational Education in LEADER implementation” (TELI2) w ramach Programu Erasmus+. Imprezą towarzyszącą był VIII Festiwal Rosołu.

W dniach 29-30 czerwca 2018 r. w hotelu „Nowa Bochnia” w Bochni odbyła się XI Europa Cafe połączona ze spotkaniem informacyjnym o projekcie „Transnational Education in LEADER implementation” (TELI2) w ramach Programu Erasmus+. Imprezą towarzyszącą był VIII Festiwal Rosołu.

Europa Cafe to organizowane od ponad 5 lat, dwukrotnie w ciągu roku spotkania organizacji pozarządowych zainteresowanych sprawami związanymi z Unią Europejską. Na spotkaniu w Bochni dyskutowano o propozycji nowego instrumentu finansowego dla NGO dot. wartości europejskich, którą przedstawiła Monika Łagodzińska z poznańskiej Fundacji Peritia i wyzwaniach współczesnej edukacji w krajach UE związanymi z potrzebą innowacji (prowadząca Magdalena Szczudło z FRDL MISTiA). Uczestnicy spotkania zapoznali się też z doświadczeniami Fundacji Pomocy Młodzieży
i Dzieciom Niepełnosprawnym „Hej, Koniku!” z Warszawy (Agata Czajka i Ilona Ambrożkiewicz)
w zakresie zatrudnienia wspomaganego osób z niepełnosprawnościami oraz Koalicji Sztuka Uczenia
(Piotr Czekała, Stowarzyszenie Łejery z Poznania) o potrzebach i inicjatywach zmian w edukacji szkolnej.

Projekt TELI2 ma na celu wypracowanie modelu szkolenia na poziomie akademickim dla osób zarządzających lub pracujących w Lokalnych Grupach Działania (LGD). Jego kluczową częścią jest kurs, realizowany poprzez szkolenia e-learningowe i trzy pięciodniowe sesje szkoleniowe w różnych krajach, których częścią są wizyty studialne projektów zrealizowanych w ramach podejścia LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS).
Liderem projektu jest wyższa uczelnia Limerick Institute of Technology z Irlandii. Partnerami są: druga wyższa uczelnia ze Słowenii – Uniwersytet z Lubljany oraz osiem LGD – po dwa z Chorwacji i Portugalii oraz po jednym z Irlandii, Słowenii, Polski i Rumunii. Partnerem z Polski jest LGD „Dolina Raby” z siedzibą w Chrostowej (powiat bocheński). Projekt przedstawili Krzysztof Kwatera, Prezes LGD Dolina Raby i Renata Bukowska, Prezes LGD Gościniec 4 Żywiołów, uczestnicy pilotażowego kursu. Więcej  informacji o projekcie znajduje się tutaj.
Podczas spotkania dyskutowano też o stanie realizacji i przyszłości podejścia LEADER/RLKS w Polsce
i w Europie. M.in. uwagami o realizacji RLKS w Czechach podzielił się Jiři Krist, Przewodniczący sieci czeskich LGD.

Imprezą towarzyszącą był VIII Festiwal Rosołu, organizowany corocznie przez LGD Dolina Raby, którego najważniejszym elementem jest konkurs na najsmaczniejszy rosół. W tym roku rywalizowano w dwóch kategoriach – gmin obejmujących obszar LGD Dolina Raby oraz w kategorii innych LGD. Wśród gmin zwyciężyła drużyna ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Łomna z gminy Nowy Wiśnicz. W kategorii LGD najlepszy okazał się rosół przygotowany przez Panie z kół gospodyń wiejskich z obszaru LGD Zielony Wierzchołek Śląska. Drużyna ze Śląska otrzymała też Grand Prix Festiwalu i puchar Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, z rąk jego Wiceprezesa – Leszka Kawy. Przedstawiciele Stowarzyszenia od lat stanowią trzon Jury konkursu, któremu w tym roku przewodniczyła Sylwia Ładyga, uczestniczka programu MasterChef – gość specjalny Festiwalu. Tradycyjnie podczas Festiwalu można było skosztować rosołów i innych produktów lokalnych przygotowanych przez zespoły uczestniczce w konkursie, a także rosołu ugotowanego przez gościa specjalnego Festiwalu i kucharzy hotelu „Nowa Bochnia”. W części artystycznej wystąpił zespół „Łapanowianie”, którego stroje zakupione zostały zakupione ze środków „funduszu rolnego” UE za pośrednictwem LGD Dolina Raby. Jak zawsze można było się też dowiedzieć o innych projektach wspartych przez LGD oraz o bieżącej ofercie Stowarzyszenia pomocy ze środków unijnych dla przedsiębiorców i innych podmiotów.

Podczas Festiwalu Rosołu od lat 6 ogłaszane są wyniki konkursu na najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach. W tym roku nagroda w konkursie – Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznana została autorom i wydawcom książki „Kuchnia Lubelska”. Publikacja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego, a jej autorami są: Kamil Kotarski opracowanie merytoryczne publikacji  i autorskie przepisy, Olga Zalewska-Wenarska i Justyna Zalewska – autorska stylizacja fotografii kulinarnych i przepisy wypieków tradycyjnych,  Krzysztof Werema - fotografie kulinarne i okładki, Artur Żuchowski – opracowane graficzne i projekt okładki.

inf.pras./kh