kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Wiedza, edukacja, rozwój – uczniowie z Ekonomika w Grecji

Wiedza, edukacja, rozwój – uczniowie z Ekonomika w Grecji

Dodano: 07.06.2018 08:00 Wiedza, edukacja, rozwój – uczniowie z Ekonomika w Grecji
Z końcem maja 30 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkól nr 3 w Bochni, kształcąca się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, oraz technik hotelarstwa, wróciła do Bochni z czterotygodniowych praktyk zawodowych w Grecji. Uczniowie swoje praktyki odbywali w hotelach i restauracjach w miejscowościach Nea Mesagkala i New Panteleimon położonych u podnóża Olimpu.

Miejsca te zachwycały pod każdym względem: położenia geograficznego, widoków, bliskości morza egejskiego, wysokiego standardu, życzliwości greckich partnerów, oraz pięknej pogody. Praktyki realizowane były w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, z którego Szkoła na realizację zagranicznych staży zawodowych dla 60 uczniów, dostała  w 2016 roku, dofinasowanie w kwocie ponad 141 000 Euro.

Podstawowym celem projektu o nazwie „Artysta w kuchni”  było zrealizowanie śródrocznej praktyki zawodowej wymaganej w podstawie programowej dla uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i technik hotelarstwa, jak również rozwój zawodowy i osobisty uczestników projektu. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież objęta wsparciem mogła poznać nową kulturę, grecką kuchnie, branżę turystyczno-hotelarską, język angielski branżowy, podstawy języka greckiego oraz nowe rozwiązania techniczne  i technologiczne. Uczniowie jeszcze przed wyjazdem uczestniczyli w intensywnym kursie języka angielskiego i języka greckiego, poznawali historię i kulturę Grecji. W trakcie stażu pod nadzorem wykwalifikowanych pracowników hoteli oraz nauczycieli ze szkoły, realizowali szczegółowy program stażu a zdobyte przez nich kompetencje były oceniane na podstawie specjalnej karty oceny zawierającej elementy systemu ECVET(Europejski System Akumulowania i Przenoszenia Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym).

Po zajęciach dydaktycznych, w czasie wolnym uczestnicy projektu mogli korzystać z kąpieli w Morzu Egejskim, wypoczywać na plaży i korzystać z pięknego hotelowego basenu i oczywiście słonecznej pogody oraz miejscowych atrakcji. Czas wolny od zajęć objętych programem stażu wykorzystywany był na niezapomniane i poznawcze wycieczki, realizowane w ramach przygotowania kulturowego. W tym celu organizowane były wycieczki po Grecji, m.in. do miasta Kalambaka, usytuowanego w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej, gdzie na szczytach skał umiejscowione są prawosławne klasztory pisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejna niezapomniana wyprawa to rejs po Morzu Egejskim na wyspę Skiathos, podczas którego zapoznali się z typowymi greckimi tańcami i ciekawostkami historycznymi związanymi  z wyspą a także na samej już wyspie z typową dla regionu zabudową i jej kolorystyką.

Podsumowując realizację całego projektu, jestem przekonany, że  pobyt w Grecji na stażu dał uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju zawodowego w rzeczywistych warunkach pracy i zapewne dla wielu były niesamowitą przygodą.  W czasie wolnym poznali kulturę Grecji, nowych interesujących ludzi, nawiązali nowe kontakty osobiste i zawodowe, zobaczyli inny model życia, pracy zawodowej i odpoczynku. Uczestnicy projektu stali się bardziej komunikatywni, otwarci i odważni a przy okazji poprawili znajomość języka angielskiego i poznali podstawy języka greckiego. O tym że takie wyjazdy są potrzebne, że uczniowie są z nich zadowoleni, świadczy na pewno to, że uczniowie opuszczali Grecję z łezka w oku i słowami, że chętnie tu wrócą, co może być całkiem realne, ponieważ niektórzy z nich  otrzymali od kierownictwa hoteli propozycję wakacyjnej pracy – opowiada Dyrektor Szkoły.

Obecnie w Zespole Szkół nr 3 w Bochni trwają już przygotowania do kolejnego greckiego wyjazdu na staż zawodowy we wrześniu dla 89 uczniów kształcących się w Szkole. Na to nowe działanie Szkoły w dziedzinie kształcenia zawodowego  Zespół Szkół nr 3 otrzymał  w 2017 r. wsparcie  w kwocie 150 000 Euro.

Podczas przygotowana tej informacji do szkoły dotarła kolejna bardzo miła wiadomość, że w konkursie wniosków z programu Erasmus + 2018 Szkoła otrzymała kolejne środki finansowe w wysokości kolejnych 150 000 Euro, na kolejne wyjazdy, dla wszystkich zawodów, w których kształci Szkoła, na najbliższe kilka lat.

 

sk