kliknij i przeciąg zamknij
Polityka jakości
Wyszukiwarka

Archiwum aktualności

Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Archiwum aktualności » Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy

Dodano: 21.10.2011 10:00 Wernisaż wystawy
Wczoraj w Miejskim Domu Kultury otwarto wystawę, której tematem przewodnim był motyw kobiet. Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia kobiet powiatu bocheńskiego z różnych okresów dziejów Polski.

Wystawa, merytorycznie opracowana została przez pracownice bocheńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie oraz Panią Paulinę Krzywdę na podstawie licznej dokumentacji, głównie ikonograficznej. Obrazuje ewolucję roli kobiety we współczesnym świecie.

Na przykładzie wybranych życiorysów kobiet, zamieszkujących region bocheński, w większości na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszych dekadach wieku XX, ukazuje drogi emancypacji, które przeszły kobiety, począwszy od tradycyjnych ról gospodyń domowych po zaangażowane działaczki organizacji społecznych, charytatywnych, oświatowych i kulturalnych  a także kobiety nauki, kultury i polityki.

Mocną stroną wystawy jest dobór fotografii. Pochodzą one z różnych źródeł – od Narodowego Archiwum Cyfrowego, poprzez zbiory własne Archiwum aż do licznych archiwów rodzinnych.
W dotarciu do nich dużą rolę odegrali członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Na uroczystym otwarciu powiat bocheński jako głównego organizatora reprezentowali Wicestarosta Tomasz Całka oraz Sekretarz Powiatu Monika Rzucidło.

Wystawę obejrzeć można w  Miejskim Domu Kultury w Bochni do końca tego miesiąca.